Toma Peştereanu: „Satul nostru este pentru turişti o adevărată oază de relaxare”

 Breaking News

Toma Peştereanu: „Satul nostru este pentru turişti o adevărată oază de relaxare”

Toma Peştereanu: „Satul nostru este pentru turişti o adevărată oază de relaxare”
iulie 03
04:56 2017

Potenţialul turistic şi obiectivele existente îndreptăţesc comuna Costeşti să fie considerată una dintre destinaţiile turistice ale judeţului. În acest sens, primarul spune că, pentru promovarea patrimoniului turistic al localităţii administraţia locală poate să vină doar cu punerea la dispoziţie a utilităţilor: „Noi, ca unitate administrativ-teritorială avem acces limitat la fonduri pentru dezvoltarea turismului. Putem veni, totuşi, în întâmpinarea agenţilor economici care îşi doresc să dezvolte mici afaceri de acest gen la Costeşti prin punerea la dispoziţie a utilităţilor: drumuri asfaltate, apă curentă şi canalizare. Facem tot ce ne stă în putinţă atât noi, administraţia locală, cât şi agentului economic, pentru ca satul nostru să fie pentru turişti o adevărată oază de relaxare. Costeştiul are peisaje deosebit de frumoase, la care se adaugă impresionanta încărcătură istorică şi monahală a acestor meleaguri, cu oameni falnici, care ştiu că tradiţia poate fi moneda de aur a localităţii”, spune primarul Toma Peştereanu.

 

Toate drumurile vor fi asfaltate la Costeşti

Primarul din Costeşti mai spune că, o dată cu finalizarea celor două proiecte pe care le are întocmite în vederea asfaltării drumurilor comunele, Costeştiul va încheia procesul de modernizare a infrastructurii de interes local: „După finalizarea acestor două proiecte pe care le avem depuse, ne-ar mai rămâne de asfaltat drumurile de tarla. Deocamdată nu am întocmit documentaţia acestor drumuri de tarla până nu se va finaliza modernizarea drumurilor de interes local. Localitatea este traversată şi de drumul judeţean 646 Băbeni – Arnota, un drum care va intra într-un program de reabilitare şi modernizare accesat de Consiliul Judeţean şi care va pune în valoare atractivitatea zonei. Costeştiul este una dintre localităţile cu potenţial turistic important, fapt pentru care, la începutul lunii aprilie, aici a fost lansat proiectului „România nemaivăzută”, organizat de Institutul Cultural Român, destinat promovării patrimoniului cultural românesc şi a unor obiective culturale mai puţin cunoscute.

Despre autor

Claudia Schiopu

Claudia Schiopu

Articole similare

0 Comentarii

Nu sunt comentarii

Vrei sa fii primul care comenteaya acest articol?

Scrie un comentariu

Scrie un comentariu

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *

Special

Magazinele dedicate șoferilor de camioane- truck shop-urile

Viața de șofer pe camion nu este una ușoară. Cei care practică această meserie spun că fie îți place, fie nu, nu există loc de compromis.

Românilor le place să parieze pe loterii internaţionale

Românilor le place să parieze pe loterii internaţionale, mai ales pe cele online, de când ele au devenit o alternativă la extragerile oferite de Loteria Română: 5/40, 6/49, Noroc, Super Noroc, Joker şi Noroc Plus.

 

Evoluția linei Samsung Galaxy S: Top 4 cele mai distincte inovații ale uneia dintre cele mai de succes game de telefoane din lume

Anul 2010 a reprezentat momentul în care Samsung a devenit cu adevărat un colos pe piața telefoanelor mobile, în sensul că prin anunțarea lui Samsung Galaxy S, compania Coreeană a reușit să aducă pe piață un smartphone care să rivalizeze, într-adevăr, monopolul pe care Apple îl avea deja încă din 2007 prin al său Iphone.

 

Cum sa iti protejezi casa- Solutii inteligente pentru o locuinta comoda si sigura

Odata ce devii proprietarul unei case, este important sa iei toate masurile necesare pentru a-ti proteja casa de diversele tipuri de daune care pot aparea.

 

Cu siguranță te-ai săturat de clasica ținută de iarnă, formată din pantaloni groși, pulovere și cizme îmblănite.

Stirile pe zile

iulie 2017
L Ma Mi J V S D
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Ultimele comentarii

Fie că bunul D-zeu și Maica Sf., împreună cu ocrotitorul,acestor ținuturi,,,,,,SF.si marele mucenic////Grigore Decapolitul""'''''sa vă...

Ma bucur tare mult sa vad un om concentrat pe productie si locuri de munca....

De ce nu isi "arondeaza" de pilda...Tomsaniul? Pentru ca "corb la corb nu-si scoate ochii?...iar...

Sunt Popescu Gabriel fostul Director al Caminului Balcesti ceea ce a-ti scris despre mine este...

Doar ca noi, cei care traim in sudul judetului nu vrem sa devenim groapa de...

Bună, acesta este un comentariu. Pentru a începe moderarea, editarea și ștergerea comentariilor, te rog...