În primul joc amical disputat în această vară, Flacăra Horezu a remizat miercuri, pe teren propriu, cu Universitatea Craiova, scor 2-2.  La testul de pe Stadionul din Treapt au asistat circa 500 de spectatori, o parte dintre aceștia fiind veniți din Bănie.

La pauză, vâlcenii au condus cu 2-0, după golurile antrenorului-jucător Adi Popa. Craiova lui Mititelu, echipă pregătită de Nicolo Napoli a reușit să egaleze după pauză și astfel s-a terminat egal, scor 2-2. La Flacăra au apărut și doi jucători noi, mijlocașul central Gabi Precup (Milcov) și fundașul dreapta Mircea Șcheau (Juventus Slatina).

”Suntem la început, în perioada  de pregătire, vrem să reglăm relațiile de joc, dar am făcut o primă repriză bună. Au fost și greșeli în partea scundă, pe care dorim  să le corectăm.  Mai vreau să aduc cel puțin doi jucători, suntem puțini din punct de vedere numeric” a spus antrenorul-jucător Adi Popa.

Următorul meci amical pentru Flacăra va fi miercurea viitoare, tot la Horezu, cu Filiași.

Flacăra: Oțăt – Scheau, Vladu, C.Dinu, M.Popescu –  Stănică, Precup, Raul Nistor, Georgescu –  Ad.Popa, Verdeș. Au mai jucat: Zamfirescu, Cercel, Răz. Nistor, Șodolescu, Marselo. Antrenor Adi Popa