Maraton de distracţie, muzică, joc şi voie bună la Ziua Comunei Stoeneşti

 Breaking News

Maraton de distracţie, muzică, joc şi voie bună la Ziua Comunei Stoeneşti

Maraton de distracţie, muzică, joc şi voie bună la Ziua Comunei Stoeneşti
iulie 14
17:49 2019

Duminică, 14 iulie 2019, comuna Stoeneşti a îmbrăcat straie de sărbătoare. „Pe fir de borangic” simbolizează la Stoeneşti ziua comunei, desfăşurată pentru prima dată în urmă cu cinci ani, fondatorul acestui ritual tradiţional fiind chiar primarul localităţii, Gheorghe Dumbravă. Cu mic, cu mare, cetăţenii s-au adunat în centrul localităţii pentru a petrece în stil mare, cu muzică, dans şi voie bună. Ca în fiecare an, administraţia locală a pregătit un program artistic special, cu artişti consacraţi. Aşa a fost şi anul acesta, când pe scenă au urcat Valentin Zamfira, Olguţa Berbec, Aurel Moldoveanu, Marian Medregoniu şi Delia Sârbu. Nu a lipsit nici Rapsodia Vâlceana, cu soliştii vocali Alin Pavelescu şi Ana-Maria Iorga, care au întreţinut, timp de mai multe ore, atmosfera de sărbătoare. Localnicii s-au bucurat din plin de toate manifestările oferite, şi mai ales de surprizele pregătite de administraţia locală. Au răspuns invitaţiei colegi primari, autorităţile locale şi judeţene, care l-au felicitat pe primarul Gheorghe Dumbravă pentru organizarea ireproşabilă a evenimentului, precum şi pentru modul eficient prin care conduce localitatea.  Administraţia locală condusă de primarul Gheorghe Dumbravă a reuşit, în doar şapte ani, să schimbe radical faţa localităţii Stoeneşti, prin numeroasele proiecte accesate de-a lungul celor două mandate. Numai în prezent, comuna Stoeneşti are în derulare cinci proiecte majore, în valoare de 10 milioane de euro, o sumă record pentru o comunitate rurală. Cu un an înainte de alegerile locale, primarul Dumbravă a prezentat în faţa cetăţenilor bilanţul activităţii sale, un bilanţ pozitiv, plin de realizări, şi care a pus la punct infrastructura în localitate. După deschiderea oficială s-a reluat petrecerea, muzica lăutărească fiind la loc de cinste până noaptea târziu. Sărbătoarea comunei s-a evidenţiat printr-un maraton de distracţie, muzica şi voie bună. Seara a fost dedicată tinerilor, începând cu ora 20.00, Aurel Moldoveanu susţinând un concert inedit. Focul de artificii de la miezul nopţii a încheiat sărbătoarea din acest an, de la Stoeneşti.

Prezenţă numeroasă a clasei politice la Stoenesti

La sărbătoarea comunei, pe scenă au fost prezente autorităţile judeţene, în frunte cu prefectul judeţului, Florian Marin, preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, Constantin Rădulescu, toţi parlamentarii vâlceni, precum şi primari ai localităţilor vecine. Pentru prima dată, la Stoeneşti s-a aflat şi preşedintele PNL, Ludovic Orban, care a răspuns invitaţiei primarului Gheorghe Dumbravă şi a preşedintelui PNL Vâlcea, Cristian Buican, de a le fi alături într-o zi importantă pentru comunitatea din Stoeneşti. Toți cei prezenți pe scenă l-au felicitat pentru numeroasele proiecte accesate, iar primarul le-a mulțumit pentru prezență: „Mulțumesc  tuturor că ați ales să fiți prezenți astăzi la Stoenești, într-o zi importantă pentru comunitatea noastră. Vreau să mulțumesc Guvernului României pentru fondurile alocate comunei noastre, de asemenea Consiliului Județean și vă adresez din nou rugămintea de a ne sprijini și pe viitor pentru a avea și noi o infrastructură modernă, să prindem din urmă localitățile vecine. Aceeași rugăminte o am și pentru dvs., domnule Orban, în cazul în care veți ajunge prim-ministrul României”, a spus primarul Gheorghe Dumbravă. Reamintim faptul că, la alegerile locale precedente, Gheorghe Dumbravă a obţinut cel mai mare procent din ţară pentru PNL, 94%.

Ramona BĂLTEANU

Despre autor

Ramona Balteanu

Ramona Balteanu

Articole similare

0 Comentarii

Nu sunt comentarii

Vrei sa fii primul care comenteaya acest articol?

Scrie un comentariu

Scrie un comentariu

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *

Special

Magazinele dedicate șoferilor de camioane- truck shop-urile

Viața de șofer pe camion nu este una ușoară. Cei care practică această meserie spun că fie îți place, fie nu, nu există loc de compromis.

Românilor le place să parieze pe loterii internaţionale

Românilor le place să parieze pe loterii internaţionale, mai ales pe cele online, de când ele au devenit o alternativă la extragerile oferite de Loteria Română: 5/40, 6/49, Noroc, Super Noroc, Joker şi Noroc Plus.

 

Evoluția linei Samsung Galaxy S: Top 4 cele mai distincte inovații ale uneia dintre cele mai de succes game de telefoane din lume

Anul 2010 a reprezentat momentul în care Samsung a devenit cu adevărat un colos pe piața telefoanelor mobile, în sensul că prin anunțarea lui Samsung Galaxy S, compania Coreeană a reușit să aducă pe piață un smartphone care să rivalizeze, într-adevăr, monopolul pe care Apple îl avea deja încă din 2007 prin al său Iphone.

 

Cum sa iti protejezi casa- Solutii inteligente pentru o locuinta comoda si sigura

Odata ce devii proprietarul unei case, este important sa iei toate masurile necesare pentru a-ti proteja casa de diversele tipuri de daune care pot aparea.

 

Cu siguranță te-ai săturat de clasica ținută de iarnă, formată din pantaloni groși, pulovere și cizme îmblănite.

Stirile pe zile

iulie 2019
L Ma Mi J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Ultimele comentarii

Fie că bunul D-zeu și Maica Sf., împreună cu ocrotitorul,acestor ținuturi,,,,,,SF.si marele mucenic////Grigore Decapolitul""'''''sa vă...

Ma bucur tare mult sa vad un om concentrat pe productie si locuri de munca....

De ce nu isi "arondeaza" de pilda...Tomsaniul? Pentru ca "corb la corb nu-si scoate ochii?...iar...

Sunt Popescu Gabriel fostul Director al Caminului Balcesti ceea ce a-ti scris despre mine este...

Doar ca noi, cei care traim in sudul judetului nu vrem sa devenim groapa de...

Bună, acesta este un comentariu. Pentru a începe moderarea, editarea și ștergerea comentariilor, te rog...