Studio modern de înregistrări, amenajat la Şcoala de Artă din Râmnic

 Breaking News

Studio modern de înregistrări, amenajat la Şcoala de Artă din Râmnic

Studio modern de înregistrări, amenajat la Şcoala de Artă din Râmnic
noiembrie 03
18:07 2019

Şcoala Populară de Arte din Râmnic va primi dotare nouă, în urma unei hotărâri aprobată de consilierii judeţeni la ultima şedinţă, prin care s-a alocat suma de 155.000 de lei în acest scop. Hotărârea a fost luată în urma unei promisiuni făcută de preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, Constantin Rădulescu, la deschiderea noului an şcolar. Urmează astfel dotarea cu aparatură profesională a studioului de înregistrări din cadrul şcolii, care are o programă şcolară asemănătoare şcolilor din învăţământul artistic şi s-a făcut remarcată prin multitudinea de concursuri create. Este, de altfel, singura instituţie de învăţământ vâlceană unde pot să participe la cursuri atât copii şi tineri, dar şi adulţi. În anul 2018 s-a aprobat finanţarea unui proiect de reabilitare şi modernizare a şcolii, cu fonduri alocate de la Ministerul Dezvoltării, prin programul PNDL-2, înaintat de Consiliul Judeţean Vâlcea. Procesul de reabilitare s-a finalizat în luna aprilie, anul acesta, şi a adus un plus şcolii, din ce în ce mai mulţi tineri venind să se înscrie la cursurile din cadrul unităţii.

Noul studio de înregistrări modern a fost şi el o investiţie necesară şi cerută de interpreţi cunoscuţi de muzică populară din judeţ. Pe lângă faptul că va produce muzică bună şi de calitate, în acest studio se vor realiza şi două proiecte inedite, propuse de Constantin Rădulescu pentru promovarea judeţului Vâlcea: un CD de prezentare muzicală şi un CD al colindului vâlcean.

Directorul şcolii, Doina Gănescu s-a arătat mulţumită de această investiţie, şi spune că, în acest fel, se recunoaşte şi se sporeşte valoarea şcolii de artă vâlcene: „Suntem printre cele mai bune şcoli din ţară, avem un personal mai mult decât capabil, tineri foarte talentaţi, şi care îşi dau silinţa să fie mai buni decât oricând, iar faptul că vom avea acest minunat „cadou”, un studio de înregistrări este o mare, mare oportunitate pentru noi. Am avut aici nume mari care, deşi nu aveam un studio dotat 100%, totuşi şi-au făcut treaba la noi. Maria Ciobanu, Petrică Mâţu Stoian, împreună cu Niculina Stoican, Marcel Pavel, Adina Cezar sau soţii din Taraful de la Clejani sunt unii dintre artiştii care ne-au călcat pragul, şi cu care am colaborat aici, la şcoala noastră, când încă nu aveam un spaţiu aşa de mare de înregistrări. Acum sunt sigură că vom putea realiza şi mai multe lucruri bune. Eu sunt cea mai fericită cu această şcoală minunată pe care o avem, şi îi mulţumesc preşedintelui Consiliului Judeţean pentru tot ceea ce face pentru şcoala noastră. Sunt mai mult decât mulţumită de modul cum arată acum acest aşezământ cultural, această casă, pentru că acum pot spune că este mai mult o casă, decât o şcoală. Aici toată lumea vine de drag, şi mă bucură acest lucru”, spune directoarea şcolii. Elena BUDI

Despre autor

admin

admin

Articole similare

0 Comentarii

Nu sunt comentarii

Vrei sa fii primul care comenteaya acest articol?

Scrie un comentariu

Scrie un comentariu

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *

Special

Magazinele dedicate șoferilor de camioane- truck shop-urile

Viața de șofer pe camion nu este una ușoară. Cei care practică această meserie spun că fie îți place, fie nu, nu există loc de compromis.

Românilor le place să parieze pe loterii internaţionale

Românilor le place să parieze pe loterii internaţionale, mai ales pe cele online, de când ele au devenit o alternativă la extragerile oferite de Loteria Română: 5/40, 6/49, Noroc, Super Noroc, Joker şi Noroc Plus.

 

Evoluția linei Samsung Galaxy S: Top 4 cele mai distincte inovații ale uneia dintre cele mai de succes game de telefoane din lume

Anul 2010 a reprezentat momentul în care Samsung a devenit cu adevărat un colos pe piața telefoanelor mobile, în sensul că prin anunțarea lui Samsung Galaxy S, compania Coreeană a reușit să aducă pe piață un smartphone care să rivalizeze, într-adevăr, monopolul pe care Apple îl avea deja încă din 2007 prin al său Iphone.

 

Cum sa iti protejezi casa- Solutii inteligente pentru o locuinta comoda si sigura

Odata ce devii proprietarul unei case, este important sa iei toate masurile necesare pentru a-ti proteja casa de diversele tipuri de daune care pot aparea.

 

Cu siguranță te-ai săturat de clasica ținută de iarnă, formată din pantaloni groși, pulovere și cizme îmblănite.

Stirile pe zile

noiembrie 2019
L Ma Mi J V S D
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ultimele comentarii

Fie că bunul D-zeu și Maica Sf., împreună cu ocrotitorul,acestor ținuturi,,,,,,SF.si marele mucenic////Grigore Decapolitul""'''''sa vă...

Ma bucur tare mult sa vad un om concentrat pe productie si locuri de munca....

De ce nu isi "arondeaza" de pilda...Tomsaniul? Pentru ca "corb la corb nu-si scoate ochii?...iar...

Sunt Popescu Gabriel fostul Director al Caminului Balcesti ceea ce a-ti scris despre mine este...

Doar ca noi, cei care traim in sudul judetului nu vrem sa devenim groapa de...

Bună, acesta este un comentariu. Pentru a începe moderarea, editarea și ștergerea comentariilor, te rog...