Vâlcea sărbătoreşte după calificarea în sferturile Ligii

 Breaking News

Vâlcea sărbătoreşte după calificarea în sferturile Ligii

Vâlcea sărbătoreşte după calificarea în sferturile Ligii
martie 01
14:20 2020

SCM Rm. Vâlcea s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după victoria obţinută sâmbătă, pe teren propriu, 28-20 cu Savehof (Suedia).

Suedezele au venit cu doar 11 jucătoare în România, pentru a face economii la buget. Vâlcea a intrat mai greu în meci, a fost condusă în primele 10 minute, dar ultimele 15 minute ale primei reprize le-a dominat autoritar. Apărarea a fost la înălțime, iar în atac, Mireya Gonzalez și Kristina Liscevic au făcut spectacol. Sârboaica a trimis niște pase incredibile coechipierelor, iar Vâlcea a intrat la pauză cu jocul aproape rezolvat, 16-10.

În partea a doua, Vâlcea nu a mai forţat, dar au ieșit în evidență extremele Norgaard și Badea. Pentru că scorul o permitea, pe final Pera a trimis în teren și generația tânără, iar Robi Stamin a marcat primul său gol în Liga Campionilor!

Vâlcea joacă la Gyor, în ultima etapă, pe 7 martie, dar disputa cu campioana Europei e una de vacanță. Probabil că va juca echipa a doua la Gyor, titularele pregătind meciul din 11 martie, de la București, cu CSM. E meciul decisiv pentru titlu, unul în care Vâlcea trebuie să nu piardă, pentru a rămâne în cursa pentru titlu. Şi tot în ultima etapă din Main Round, Vâlcea va sta cu ochii pe jocurile din cealaltă grupă, pentru a afla cine va fi prima clasată şi implicit adversarul din sferturi. Câştigătoarea grupei se va decide probabil în jocul Esbjerg-Metz, una din cele două echipe fiind probabil următorul adversar. ”E o mare realizare. Am realizat primul nostru obiectiv, să mergem în sferturile de finală. E frumos să faci parte dintre cele mai bune opt echipe din lume. Atât Rostov, cât şi Metz sunt echipe bune, dar prefer să merg în Franţa decât în Rusia, aşa că o prefer pe Metz” a mărturisit pivotul Asma Elghaoui.

 Până atunci, însă, miercuri, la Rm. Vâlcea (ora 17.00),  în devans din etapa 19, trupa lui Florin Pera va juca în campionat cu SCM Craiova.

SCM: Batinovic, Ciucă, Dumanska – Băcăoanu, Badea 3, Da Silva, Elghaoui 4, Florica, Glibko 1, Gonzalez 7, Liscevic 6, Norgaard 5, Stamin 1, Trifunovic 1, Zamfirescu

Savehof: Borjesson, Kroon Andersson – Astom Nilsson 2, Ekenman Fernis 2, Forsberg 2, Karlsson 3, Lagerbon 5, Blohm 2, Mortensen 3, Ortorp 1, Pettersson

Clasament Grupa 1:

  1. Gyori                     8        7        1        0        246-196       15
  2. Brest                      9        7        1        1        282-236       15
  3. Buducnost             8        5        0        3        221-209       10
  4. SCM Rm. Vâlcea 9        3        1        5        216-217       7
  5. Krim Mercator       9        1        1        7        221-268       3
  6. Savehof                 9        1        0        8        207-267       2

Norgaard:”Nimic nu e stabilit dinainte”

Extrema dreapta Ann Grete Norgaard este fericită pentru calificarea în sferturi şi aşteaptă să vadă adversara din sferturi. „Sunt foarte fericită, am reușit să ne calificăm între primele opt echipe ale Europei. Nu e puțin lucru. Se știe, ultimele două săptămâni au fost extrem de grele pentru noi, cu multe probleme de sănătate la fete. Sunt mândră de felul cum am reușit să ne mobilizăm și să strângem rândurile. Cu Savehof am preluat controlul după primele cinci minute și nu ne-am mai uitat înapoi. Sunt extrem de mulțumită de ceea ce se întâmplă aici la Vâlcea, atmosfera de la meci este uimitoare, spectatorii ne împing de la spate.

Suntem cu toții conștienți că în sferturi vom da de o echipă și mai puternică, dar eu cred că nimic nu e stabilit dinainte. Echipa noastră are potențial și toate aceste partide pe care le-am jucat ne vor ajuta și în viitorul sezon. Eu îmi doresc să câștigăm campionatul și de aceea mergem la București să câștigăm. În plus, îmi doresc enorm un Final 4” a spus daneza.

Florin Pera: „E normal să visăm, dar trebuie să fim şi realişti”

Florin Pera subliniază că accederea în primele opt echipe ale Europei pentru Vâlcea este o performanţă importantă, iar calificarea în Final Four ar fi un adevărat miracol.  „Este o performanţă deosebită pentru clubul nostru, suntem în primul an de participare în Liga Campionilor după o pauză de 7 ani. Nu ne vom opri aici, suntem în formare, am schimbat opt jucătoare faţă de anul trecut, Vâlcea a arătat un handbal bun şi în Liga Campionilor şi în campionat şi sperăm să continuăm pe aceeaşi linie.  Cel mai important este să avem jucătoarele sănătoase şi să obţinem performanţe pe măsura aşteptărilor suporterilor. Ar fi o minune dacă am ajunge în Final Four, ne-am depăşit condiţia, am ajuns în sferturi, e normal să visăm, dar trebuie să fim realişti. Avem jucătoare care au venit la Vâlcea tocmai pentru a face performanţă în Liga Campionilor, putem visa şi în sferturi, depinde de forma de moment şi starea de sănătate, este un ritm infernal. Noi nu avem nume în lot, avem jucătoare care formează o echipă, compensăm prin forţa grupului şi avem o tradiţie mare în spate şi un public minunat” a anunţat tehnicianul SCM-ului.

Despre autor

Adi Georgescu

Adi Georgescu

Redactor sportiv

Articole similare

0 Comentarii

Nu sunt comentarii

Vrei sa fii primul care comenteaya acest articol?

Scrie un comentariu

Scrie un comentariu

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *

Special

Magazinele dedicate șoferilor de camioane- truck shop-urile

Viața de șofer pe camion nu este una ușoară. Cei care practică această meserie spun că fie îți place, fie nu, nu există loc de compromis.

Românilor le place să parieze pe loterii internaţionale

Românilor le place să parieze pe loterii internaţionale, mai ales pe cele online, de când ele au devenit o alternativă la extragerile oferite de Loteria Română: 5/40, 6/49, Noroc, Super Noroc, Joker şi Noroc Plus.

 

Evoluția linei Samsung Galaxy S: Top 4 cele mai distincte inovații ale uneia dintre cele mai de succes game de telefoane din lume

Anul 2010 a reprezentat momentul în care Samsung a devenit cu adevărat un colos pe piața telefoanelor mobile, în sensul că prin anunțarea lui Samsung Galaxy S, compania Coreeană a reușit să aducă pe piață un smartphone care să rivalizeze, într-adevăr, monopolul pe care Apple îl avea deja încă din 2007 prin al său Iphone.

 

Cum sa iti protejezi casa- Solutii inteligente pentru o locuinta comoda si sigura

Odata ce devii proprietarul unei case, este important sa iei toate masurile necesare pentru a-ti proteja casa de diversele tipuri de daune care pot aparea.

 

Cu siguranță te-ai săturat de clasica ținută de iarnă, formată din pantaloni groși, pulovere și cizme îmblănite.

Stirile pe zile

martie 2020
L Ma Mi J V S D
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Ultimele comentarii

Fie că bunul D-zeu și Maica Sf., împreună cu ocrotitorul,acestor ținuturi,,,,,,SF.si marele mucenic////Grigore Decapolitul""'''''sa vă...

Ma bucur tare mult sa vad un om concentrat pe productie si locuri de munca....

De ce nu isi "arondeaza" de pilda...Tomsaniul? Pentru ca "corb la corb nu-si scoate ochii?...iar...

Sunt Popescu Gabriel fostul Director al Caminului Balcesti ceea ce a-ti scris despre mine este...

Doar ca noi, cei care traim in sudul judetului nu vrem sa devenim groapa de...

Bună, acesta este un comentariu. Pentru a începe moderarea, editarea și ștergerea comentariilor, te rog...