Gheorghe Gîngu: „Aducţiunea de gaz metan este un deziderat al comunităţii noastre”

Comuna Bujoreni se apropie, potrivit autorităţilor locale, tot mai mult de ziua în care va avea alimentare cu gaz metan. Se strâng cereri, se fac documentaţiile pentru fiecare stradă în parte, se întocmesc planurile de situaţie cu amplasareafiecărei locuinţe. Indiferent de situaţie acest proiect se va realiza, ne spune primarul: „Aducţiunea de gaz metan este un deziderat al comunităţii noastre. Fac această precizarefiindcă comuna Bujoreni nu mai are nevoie să liciteze proiectul de înfiinţare reţea de distribuţie privind autorizaţia de execuţie pentru că, prin efectul legii,firma Distrigaz a primit licenţa de distribuţie pentru toată comuna Bujoreni, fiindcă ei administrează conducta de gaze Râmnicu Vâlcea –Călimăneşti. Prin urmare, proiectul este în linie dreaptă. În prezent se strâng documentaţii pentru a putea să demarămlucrăripe fiecare tronson în parte şi începem dinspre Râmnicu Vâlcea. Într-o săptămânăvom finaliza toate cererile şimăsurătorile pe străzi pe care le vom transmite la Distrigaz, urmând ca ei să facă analiza economică şi să ne transmită care este partea de cofinanţare a comunei.

Gheorghe Gîngu: „Avem nevoie de solicitări din partea cetăţenilor, într-un număr cât mai mare”

Primăria localităţii Bujoreni se angajează, prin solicitareacolectivăpe care o va face cu cererile fiecărei persoane, să cofinanţeze toată această lucrare. Demararea unui astfel de proiect la nivelul unei comune nu este ceva cu care să te întâlneşti în fiecare zi. Pentru o astfel de iniţiativă, legea prevede un număr de semnături din totalul cetăţenilor, iar înacest sens primarul face apel către toţi cetăţenii invitându-i să facă solicitări pentru înfiinţarea reţelei de gaze: „Facem un apel către toţi cetăţenii,pe această cale, şi îi invităm să facă solicitări pentru înfiinţarea reţelei de gaze întrucât, cu cât sunt mai multe cereri, cu atât scade procentul de cofinanţare, iar gradul de rentabilitate al proiectului creşte. Prin urmare,gazele sunt în linie dreaptă, iar lucrările vor începe cât de curând. Suntem siguri de acest proiect. Comunase angajează să cofinanţeze lucrarea, iar Distrigaz trebuie să înceapă lucrările pe o lungime de 29 de kilometri”, a precizat primarul localităţii Bujoreni, Gheorghe Gîngu.

Claudia Şchiopu

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *