Obiectivul principal al lui Virgil Pîrvulescu: salariul minim net de 3000 de lei pentru râmniceni

 Breaking News

Obiectivul principal al lui Virgil Pîrvulescu: salariul minim net de 3000 de lei pentru râmniceni

Obiectivul principal al lui Virgil Pîrvulescu: salariul minim net de 3000 de lei pentru râmniceni
august 03
23:48 2020

Virgil Pîrvulescu, candidatul PNL la Primăria Râmnicu Vâlcea, susţine că va reuşi să majoreze salariul minim net al râmnicenilor la 3000 de lei prin atragerea investitorilor care până acum au ocolit oraşul nostru din cauza unor neînţelegeri cu actuala administraţie locală. Pîrvulescu declară că salariul minim net va creşte o dată cu atragerea investitorilor la Râmnicu Vâlcea, prin oferirea unor facilităţi fiscale antreprenorilor care vor să-şi deschidă o afacere în municipiu, precum scutirea de la plata impozitul pe clădiri, pentru o perioadă de şapte ani. Mai mult, Virgil Pîrvulescu îşi doreşte atragerea de investitori şi în zona platformei chimice, care în prezent se află în pragul falimentului. În calitatea sa de primar, candidatul PNL va încheia parteneriate publice-private şi va face toate demersurile pentru a pune terenurile din zona platformei chimice la dispoziţia investitorilor interesaţi. Vor avea de îndeplinit o singură condiţie: să creeze minim 3000 de locuri de muncă şi să ofere un salariu minim net de 3 000 de lei. Industria IT are şi ea un rol important în dezvoltarea oraşului, spune Pîrvulescu, acesta dorindu-şi finanţarea a cel puţin 100 de business-uri din domeniul informaticii şi tehnologiei, un domeniu foarte bine plătit. „Din păcate, municipiul Râmnicu Vâlcea nu a avut parte de o strategie de dezvoltare durabilă. Din punct de vedere economic lucrurile s-au făcut prin cârpeli şi decizii după ureche. De aceea, am rămas mult în urmă la un capitol vital în viaţa comunităţii noastre, DEZVOLTARE. Primarul este cel care îşi poate pune amprenta la modul decisiv, primarul este cel care este obligat să se asigure că cetăţenii oraşului au un salariu bun şi un trai decent. Din păcate, până acum nu a existat interes şi pricepere în acest sens. În acest moment suntem printre oraşele cu cele mai mici salarii, deşi potenţialul nostru este uriaş. „Deschidem oraşul” nu este doar un slogan, este o necesitate”, a conchis Virgil Pîrvulescu.

Despre autor

Claudia Schiopu

Claudia Schiopu

Articole similare

0 Comentarii

Nu sunt comentarii

Vrei sa fii primul care comenteaya acest articol?

Scrie un comentariu

Scrie un comentariu

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *

Special

Magazinele dedicate șoferilor de camioane- truck shop-urile

Viața de șofer pe camion nu este una ușoară. Cei care practică această meserie spun că fie îți place, fie nu, nu există loc de compromis.

Românilor le place să parieze pe loterii internaţionale

Românilor le place să parieze pe loterii internaţionale, mai ales pe cele online, de când ele au devenit o alternativă la extragerile oferite de Loteria Română: 5/40, 6/49, Noroc, Super Noroc, Joker şi Noroc Plus.

 

Evoluția linei Samsung Galaxy S: Top 4 cele mai distincte inovații ale uneia dintre cele mai de succes game de telefoane din lume

Anul 2010 a reprezentat momentul în care Samsung a devenit cu adevărat un colos pe piața telefoanelor mobile, în sensul că prin anunțarea lui Samsung Galaxy S, compania Coreeană a reușit să aducă pe piață un smartphone care să rivalizeze, într-adevăr, monopolul pe care Apple îl avea deja încă din 2007 prin al său Iphone.

 

Cum sa iti protejezi casa- Solutii inteligente pentru o locuinta comoda si sigura

Odata ce devii proprietarul unei case, este important sa iei toate masurile necesare pentru a-ti proteja casa de diversele tipuri de daune care pot aparea.

 

Cu siguranță te-ai săturat de clasica ținută de iarnă, formată din pantaloni groși, pulovere și cizme îmblănite.

Stirile pe zile

august 2020
L Ma Mi J V S D
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Ultimele comentarii

Fie că bunul D-zeu și Maica Sf., împreună cu ocrotitorul,acestor ținuturi,,,,,,SF.si marele mucenic////Grigore Decapolitul""'''''sa vă...

Ma bucur tare mult sa vad un om concentrat pe productie si locuri de munca....

De ce nu isi "arondeaza" de pilda...Tomsaniul? Pentru ca "corb la corb nu-si scoate ochii?...iar...

Sunt Popescu Gabriel fostul Director al Caminului Balcesti ceea ce a-ti scris despre mine este...

Doar ca noi, cei care traim in sudul judetului nu vrem sa devenim groapa de...

Bună, acesta este un comentariu. Pentru a începe moderarea, editarea și ștergerea comentariilor, te rog...