Dăeștiul pierde acasă cu Cisnădie

Viitorul Dăești a cedat sâmbătă, la Fedeleșoiu, disputa cu Măgura Cisnădie, scor 0-1.

Echipa pregătită de Lucian Giurcă a abordat jocul cu Cisnădie având multe absențe. Astfel, Florin Costea, Octavian Vasile, Gabriel Rizea și Marius Diaconescu au fost depistați pozitivi sau neconcludent cu noul coronavirus și sunt izolați, Luci Iordache a fost suspendat, iar Alex Diaconescu, Mihai Deaconescu și Alex Proteasa sunt accidentați.

Viitorul a fost sâmbătă și stoarsă de energie după cele 120 de minute disputate marți, în cupă, unde a cedat în prelungiri, 1-2 cu echipa de eșalon secund, Pandurii Tg.Jiu.

Prima parte a fost una anostă, cu puține faze de poartă, fiind de remarcat doar o bară a oaspeților prin Bratima.

Dăești a fost aproape de gol în minutul 60, când șutul înșelător lui Neacșu a izbit bara porții sibiene. Imediat, a venit golul oaspeților, în minutul 61, pe un contraatac finalizat de Andrei Stoia. Din minutul 67, vâlcenii au rămas în inferioritate, după ce Samson a primit al doilea cartonaș galben și imediat a urmat o ocazie mare a sibienilor. Chiar și în zece jucători, Dăeștiul a început să preseze, dar lovitura de cap a lui Pașoi a trecut puțin peste. În minutul 87 s-a restabilit egalitatea numerică, Cornea fiind eliminat pentru al doilea galben. În prelungiri, Marian a centrat în careu și vâlcenii au cerut penalty, acuzând că un sibian a respins cu mâna. În ultimul minut al prelungirilor, Bărbuți a avut golul egalizator în bocanc, dar reluarea sa din 6 metri a lovit bara laterală a porții.

Astfel, Lucian Giurcă suferă primul eșec în campionat de când este principal. Dăeștiul poate spera însă la o clasare în primele patru poziții, așa cum este obiectivul fixat de conducerea clubului.

Viitorul: Trașcă – Burcea (Marian 60), Nwabueze, Bărbuți, M. Roșianu – Șt.Pufu, Fl. Pîrvu, Ov. Comănescu (Pașoi 75), Vl.Roșianu – R. Georgescu (Cr.Matei 66), G. Neacșu

Fotbal, Liga a III-a, Seria C7

Rezultate etapa a VII-a:

CSM Deva – Flacăra Horezu (amânat)

Viitorul Șelimbăr – Jiul Petroșani (amânat)

Minerul Costești – Gaz Metan II (amânat)

Viitorul Dăești – Măgura Cinsădie 0-1

Gilortul Tg. Cărbunești – Hermannstadt II 0-0

CLASAMENT:

1. Viitorul Șelimbăr         5        5        0        0        18 – 5           15

2. Gaz Metan Mediaș II   5        4        1        0        19 – 5           13

3. Măgura Cisnădie          6        4        1        1        7 – 4             13

4. Gilortul Tg. Cărbunești7        3        2        2        15- 16          11

5. Viitorul Dăești            7        2        1        4        11 – 16         7

6. CSM Jiul Petroșani      6        1        3        2        10 – 15         6

7. Flacăra Horezu          5        1        2        2        9 – 10           5

8. FC Hermannstadt II     7        1        1        5        8 – 11           4

9. Minerul Costeşti        6        1        1        4        7 – 17           4

10. CSM Deva                 5        1        0        4        7 – 12           3

Etapa viitoare, 30-31 octombrie: