Costeștiul preia ”lanterna roșie”

Învinsă la Tg. Cărbunești, Minerul Costești a devenit ”lanterna roșie” a clasamentului și mai are șanse tot mai mici de a se salva.

A fost o etapă neagră pentru cele trei echipe din Vâlcea, niciuna dintre ele nu a reușit să câștige vreun punct. Pe un teren moale, Minerul s-a închis bine și a pus probleme pe contraatac, astfel că ambele echipe au avut ocazii în prima repriză. Pentru mineri, cea mai mare șansă a fost bara lui Mihalcea din minutul 22, șutul acestuia fiind deviat de portar în transversală. Gilortul putea să deschidă scorul prin Dănăricu (25′), șut din 10 m peste poartă, Avrămescu (43′) și din nou Dănăricu (45′) care îl remarcă pe Marius Vlădoi. În minutul 48, Dănăricu a marcat unicul gol al disputei, cu o execuție frumoasă, la vinclu.

Gazdele au rămas în inferioritate după eliminarea lui Bubuioc, oaspeții au avut mai mult posesia, dar nu au amenințat periculos poarta. În minutul 80, Almăjanu putea închide meciul, dar Marius Vlădoi, bravul portar de 50 de ani al Minerului, un exemplu pentru mai tinerii săi coechipieri, a blocat.

Vâlcenii nu au putut conta la Tg. Cărbunești pe Zanfir, Zamfirescu, Mihăilă (accidentați) și Rădulescu (suspendat). Minerul a ajuns pe ultimul loc în Seria C7 și este la șase puncte de locul 8, care asigură salvarea. Echipa lui Țețe Vlădoi mai poate spera la salvare doar dacă câștigă etapa viitoare derby-ul suferinței, din Zăvoi, cu Hermannstadt II.

Gilortul – Minerul Costești 1-0 (0-0)

A marcat: Bogdan Dănăricu (48′).

Gilortul: Voinea – Afrim, Dolcescu, Popa, Miroiu – Oprișa, Avrămescu – Bubuioc, Dănăricu (67′ Almăjanu), Unguru (87′ Stăniloiu) – Roncea. Antrenor: Florin Popete.

Minerul: M. Vlădoi – Mazilu, Nicolaescu, Zotică (76′ Preoteasa), Vlad (54′ Păun) – L. Negoiță (54′ Casoni), Trașcă,  M.Diaconescu (87′ D. Negoiță) –  Mihalcea, Pașoi (54′ B. Preda), C. Vlădoi. Antrenor: Marius Vlădoi.

Arbitri: Alexandru-Dan Gornic (Arad), Cristian Cășuț (Arad) și Marius Talpoș (Timișoara).

Clasament:

1. Viitorul Șelimbăr         12      11      1        0        30 – 6           34

2. Gaz Metan Mediaș II   12      6        3        3        26 – 15         21

3. Gilortul Tg. Cărbunești12      6        2        4        23 – 20         20

4. Măgura Cisnădie          12      6        2        4        11 – 12         20

5. Flacăra Horezu          12      4        4        4        27 – 20         16

6. CSM Deva                   12      4        4        4        17 – 15         16

7.Viitorul Dăești             12      4        2        6        21 – 22         14

8. Jiul Petroșani               12      2        6        4        13 – 21         12

9. Minerul Costeşti        12      1        3        8        11 – 30         6

10. FC Hermannstadt II   12      1        3        8        10 – 28         6

Etapa viitoare, 26-27 martie: