Au luptat ca niște spartani

Sparta Rm. Vâlcea a pierdut miercuri, în cupă, după prelungiri, cu Unirea Bascov, scor 1-2.

După ce pierduseră în primul tur, 1-3 cu Horezu dar se calificaseră la ”masa verde”, spartanii lui Mihai Lungan au arătat altă față contra Bascovului lui Adi Dulcea. Apărarea a fost bine pusă la punct, iar în atac, Sparta a avut numeroase faze de poartă. Astfel, în minutul 40, Cazan a fost faultat în careu, dar D.Preda a șutat în transversală. A fost momentul cheie al partidei de pe modernul Brothers Hub. În repriza secundă, centralul Andrei Filip (Craiova) a arătat cu ușurință două cartonașe roșii pentru vâlceni, fiind eliminați Bălțățeanu și Chebar. Sparta și Bascov au intrat în prelungiri, iar argeșenii au fructificat dubla superioritate numerică. Butac a deschis scorul în minutul 105, iar Teodorescu a adus desprinderea în minutul 112. În ultimul minut, L.Cazan a marcat pentru spartani, dar era prea târziu să mai împingă meciul în prelungiri.

Astfel, Sparta părăsește Cupa României cu capul sus, dar așteaptă cu nerăbdare startul în Liga a IV-a, unde se va bate pentru titlul județean cu Cozia.