Vâlcea a făcut show cu Craiova

SCM Rm. Vâlcea a câștigat de o manieră entuziasmantă primul meci oficial al sezonului, cu SCM Craiova, scor 34-25 (19-11), în optimile de finală ale Cupei României, ediția 2020/2021.

Bistrița găzduiește azi și mâine optimile și sferturile de finală ale Cupei Fan Curier, ediția 2020-2021.

Echipa lui Goran Kurtes a practicat în prima repriză a disputei cu Craiova un handbal total, în mare viteză, marcând la foc automat pe contraatac. Craiova a fost în meci până în minutul 14, când Vâlcea avea 8-6. Cu Liscevic, Gonzalez, Elghaoui sau Nikolic în mare formă, SCM a rezolvat problema calificării după primele 30 de minute, la capătul cărora conducea cu 19-11. Poarta a mers și ea foarte bine pentru Vâlcea, Roch reușind un joc excelent, iar defensiva a fost la înălțime.

După pauză, Vâlcea a mai slăbit ritmul și a menținut diferența pe tabelă, iar Goran Kurtes a rulat tot lotul. Craiova a mai redus din diferență pe final. S-a terminat 34-25 și roș-albastrele se califică în sferturile cupei, ediția 2020-2021. De menționat că nu au făcut deplasarea la Bistrița trei jucătoare de bază, care sunt accidentate: Minevskaja, Florica și Bucur. Mâine, în sferturile cupei, SCM va întâlni pe Gloria Buzău, care a trecut de Mioveni cu 30-24.

SCM Rm. Vâlcea – SCM Craiova 34-25 (19-11)

SCM: Hosu, Roch, Rus – Gonzalez 8, Nikolic 7, Elghaoui 6, Glibko 5, Levchenko 2, Dache 2, Liscevic 2, Klikovac 1, Stamin 1, Dăscălete, Gorshenina, Lupei, Marin.