Liderul Posada Perişani s-a încurcat surprinzător pe teren propriu în disputa cu Voinţa Orleşti, rezultat care a avantajat pe a doua clasată, Viitorul Dăeşti.

După o serie impresionantă de 15 victorii consecutive, Posada Perişani scade turaţia şi s-a încurcat în două jocuri consecutive. Dacă remiza din urmă cu o săptămână de pe terenul rivalei Dăeşti a avantajat trupa lui Mitică Teleşpan, egalul de pe CSS, 2-2 cu Oreşti a relansat practic lupta pentru titlul judeţean. Scorul final a fost stabilit încă de la pauză, golurile Posadei fiind marcate de Roncea şi Bunescu. Apoi, din minutul 70, gazdele au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Melcea. ”A fost lipsă de concentrare şi atitudine, dar şi suprafaţa terenului ne-a împiedicat puţin. Lupta este relansată, dar ei am spus că mai este mult de jucat, nici nu am intrat în play-off, trebuie să ne trezim din somn. Poate şi factorul financiar este o explicaţie, îi înţeleg şi pe jucători, dar banii restanţi se vor da” a spus antrenorul Posadei, Dumitru Teleşpan.

Bătălia este strânsă şi pentru  ultimele două locuri de play-off, locurile 5-6, pentru care se luptă Călimăneşti, Tomşani şi Băbeni. Echipa lui Lucian Giurcă, FC Băbeni a făcut un pas greşit sâmbătă pe teren propriu, 2-2 cu rivala Unirea Tomşani. Astfel, cu trei etape înainte de finalul sezonului regulat, Băbeniul şi-a diminuat mult şansele la play-off şi pentru a mai spera are nevoie de un rezultat pozitiv în etapa viitoare la Horezu.  Dacă pierde la Horezu, Băbeniul se pregăteşte de play-out, acolo unde ajung locurile 7-12. În schimb, Cozia are meci facil etapa viitoare pe teren propriu şi printr-o victorie este ca şi în play-off.

Indiferent de cine va deveni campioană judeţeană, fie Perişani, fie Dăeşti, pare evident că niciuna dintre ele nu are forţa financiară de a ţine o echipă la Liga a III-a.

Rezultate etapa 19:

FC Băbeni – Unirea Tomşani   2-2

FC Păuşeşti Otăsău – Flacăra Horezu (duminică)

Minerul Costeşti – Viitorul Dăeşti    0-4

CS Mădulari – Lotru Brezoi    3-2

Posada Perişani – Voinţa Orleşti   2-2

Cozia Călimăneşti stă

Clasament:

1          Posada Perişani            17        15        2          0          79-19   47p

2          Viitorul Dăeşti   17        14        1          2          65-14   43p

3          Flacăra Horezu             17        12        1          4          69-25   37p

4          Voinţa Orleşti               17        9          4          4          55-32   31p

5          Cozia Călimăneşti         17        8          2          7          48-42   26p

6          Unirea Tomşani            18        7          4          7          53-62   25p

7          F.C. Băbeni                 17        6          4          7          51-40   22p

8          C.S. Mădulari               17        5          1          11        38-61   16p

9          F.C. Păuşeşti Otăsău    16        3          4          9          33-70   13p

10        Lotru Brezoi                 17        2          0          15        19-90   6p

11        Minerul Costeşti           18        1          1          16        30-85   4p

 

Program etapa viitoare, 25 martie:

Flacăra Horezu – FC Băbeni

Minerul Costeşti  – FC Păuşeşti Otăsău

Lotru Brezoi – Posada  Perişani

Cozia Călimăneşti – CS Mădulari

Voinţa Orleşti – Viitorul Dăeşti

Unirea Tomşani stă

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *