Flacăra a încheiat turul în Liga a III-a cu o remiză, 1-1 în deplasare cu CS U II Craiova şi  iernează pe locul 2, la doar două lungimi de liderul Turris Turnu Măgurele.

Partida dintre „satelitul” CS Universitatea Craiova şi Horezu s-a jucat pe „Extensiv”, pe un teren îngheţat, aproape impracticabil.  Flacăra a început meciul ca din tun şi a deschis scorul încă din minutul 2, după un corner, Edi Neacşu reuşind să înscrie cu capul.

Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 49, prin Ionuţ Frăsineanu, care a scăpat singur spre poarta vâlceană şi a înscris cu un şut plasat. Imediat după primirea golului, vâlcenii au avut o ocazie uriaşă, dar Edi Neacşu a tras peste poartă din 8 metri! În minutul 55, gazdele au beneficiat şi de un penalty, dar juniorul din poarta Horezului, Robert Popa a apărat cu piciorul!

După 1-1 cu CS Universitatea II,  Flacăra a terminat turul Seriei C3 pe un excelent loc 2, cu 32 de puncte acumulate în 15 partide.  Echipa pregătită de Adrian Popa şi Florin Matache are doar un eşec în 15 jocuri şi a doua defensivă din serie. Liderul Turris Turnu Măgurele are doar două puncte avans faţă de Flacăra. Pentru promovare se anunţă un duel echilibrat în retur, între Turris, Flacăra şi U Craiova 1948.

Unul dintre artizanii succesului Flacărei, antrenorul-jucător Adrian Popa nu pune însă presiune pe echipa sa şi spune că nu se gândeşte la promovare. „A fost un tur extraordinar, ne bucurăm că am făcut jocuri bune şi am obţinut multe puncte. Suntem uniţi, ca o familie, sper să o ţinem tot aşa şi în retur!” a declarat antrenorul-jucător Adrian Popa.

Flacăra: R. Popa – Samson, C. Dinu, Cr. Munteanu, Butoi – Simeanu, Bobină  – Ad. Popa, Ed. Neacşu, Georgescu – Cioablă. Au mai jucat: Nistor, V.Munteanu, Olteanu. Antrenor: Adrian Popa

 

Banchet la Hanul Horezu

După remiza de la Craiova, toţi jucătorii Flacărei, alături de soţii sau prietene au participat la un banchet, organizat la Hanul Horezu. Vâlcenii au avut toate motivele să sărbătorească, după un tur mult peste aşteptări, încheiat pe locul 2. Reunirea echipei va fi undeva pe la mijlocul lunii ianuarie, dar localnicii se vor mai întâlni înainte de sărbători, pentru a participa la tradiţionala Cupa Crăciunului. Din lotul care a încheiat turul, juniorul David Oprescu a anunţat deja staff-ul tehnic că intenţionează să părăsească echipa, cel mai probabil urmând să meargă la CSM Slatina. De asemenea, juniorii împrumutaţi de la SCM Rm. Vâlcea au contract până în iarnă, iar împrumutul lor trebuie prelungit, dacă toate părţile sunt de acord.

Rezultate etapa 15:

Unirea Bascov – FC Pucioasa      0-0

ACSO Filiaşi – Astra II              1-2

CSU II Craiova  – Flacăra Horezu  1-1

Sporting Roşiori – CSM Alexandria  0-1

Hermannstadt II – Turris Turnu Măgurele   0-2

Viitorul Domneşti – FC Voluntari II (nu s-a jucat)

Flacăra Moreni – U Craiova  0-2

Atletic Bradu – Municipal Braşov   0-4

Clasament Seria C3:

  1. Turris Turnu Măgurele 15 10      4        1        31-7             34
  2. Flacăra Horezu 15      9        5        1        23-8             32
  3. U Craiova 1948 15      9        3        3        34-13           30

4.Municipal Braşov                   15      9        2        4        31-18           29

  1. Astra II 15      8        3        4        28-21           27
  2. FC Pucioasa 15      7        2        6        26-14           23
  3. CSM Alexandria 15      7        2        6        25-16           23
  4. FC Voluntari II 14      6        4        4        21-15           22
  5. Unirea Bascov 15      5        7        3        20-17           22
  6. ACSO Filiaşi 15      6        2        7        18-20           20
  7. CS U II Craiova 15      4        5        6        30-26           17
  8. Hermannstadt II 15      4        3        8        20-28           15
  9. Sporting Roşiori 15      3        4        8        21-31           13
  10. Flacăra Moreni 15 4        1        10      11-22           13
  11. Atletic Bradu 15      4        1        10      15-34           13
  12. Viitorul Domneşti 14      0        0        14      9-73             0

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *