Flacăra Horezu a reuşit sâmbătă prima victorie pe teren propriu în retur, 3-0 cu FC Voluntari II. F

După trei remize consecutive în Treapt, Flacăra a câştigat sâmbătă lejer în disputa cu Voluntari II, scor 3-0, toate golurile fiind marcate după pauză. Fără Samson şi Bălan, indisponibili, cu Simeanu suspendat, Radu Georgescu a jucat în premieră pe postul de fundaş dreapta. Gazdele au deschis scorul după pauză, în minutul 47, când Olteanu a recuperat o minge, a pasat decisiv pentru Edi Neacşu, care a rămas sigur cu portarul şi a înscris primul său gol în retur. Florin Cioablă a făcut 2-0 cu un sfert de oră înainte de final, fructificând o centrare de pe dreapta venită de la Adi Popa. În minutul 80, Ionuţ Neamţu a punctat şi el, după ce  a preluat o centrare de la Butoi, a driblat un adversar şi a înscris. Cu cinci minute înaintea finalului, pe teren a apărut şi Ştefan Chelcea (16 ani), mijlocaşul din Govora fiind la debutul său în Liga a III-a. Flacăra a reuşit astfel primul succes din retur pe teren propriu şi rămâne neînvinsă în acest sezon în Treapt.

La finalul jocului cu Voluntari II, Adrian Popa şi-a felicitat toţi jucătorii. „Este o victorie importantă, suntem bucuroşi, am fost uniţi şi am trecut peste eşecul de la Craiova. Echipa a avut o atitudine bună, cei care au intrat de pe bancă au avut o contribuţie importantă şi am reuşit o victorie frumoasă. Felicitări tuturor jucătorilor noştri” a declarat antrenorul-jucător Adrian Popa.

După victoria cu ilfovenii, Flacăra Horezu şi-a păstrat locul 2, ameninţat în ultima vreme de revirimentul FC U Craiova. În etapa viitoare, echipa pregătită de Adrian Popa şi Florin Matache joacă pe terenul liderului Turris Turnu Măgurele, unde doar o victorie o menţine cu ceva şanse pentru promovare.  În acest moment, Turris are 8 puncte avans faţă de Flacăra Horezu. Totuşi, după un sezon foarte bun, obiectivul realist în acest moment pentru echipa vâlceană este o clasare pe locul 2.

Raul Nistor: „Mergem la Turnu Măgurele să scoatem un rezultat pozitiv”

Profesor de sport în Horezu, Raul Nistor spune că Flacăra avea mare nevoie de un succes reconfortant în Treapt.  „Meciul cu Voluntari II l-am controlat,  a fost la discreţia noastră, este o victorie importantă, care ne va da încredere pentru meciurile următoare. După trei remize acasă, după duşul rece cu Craiova, aveam nevoie de acest succes.  Este clar că nu mai suntem la nivelul din tur, dar este o luptă încinsă, sunt jocuri grele cu formaţiile care se luptă pentru salvarea de la retrogradare, sunt echipe care vin la noi şi se închid bine”.

La finele săptămânii, Flacăra joacă pe terenul liderului, unde o victorie o poate readuce în lupta pentru promovare. „Nu ne gândim la promovare, mergem sa scoatem un rezultat bun la Turnu Măgurele, suntem convinşi că va fi greu,  Turris a pierdut în etapa asta şi va dori să recupereze punctele. I-am învins în tur, dar este un alt meci acum, jucăm în deplasare pe terenul liderului, acolo unde Turris este neînvinsă. Noi suntem puţini în lot, doar 18 inşi, au apărut accidentări, cum lipsesc 1-2 jucători cu experienţă, imediat se simte” a mai spus Raul Nistor.

Debut pentru Ştefan Chelcea

La nici 17 ani, Ştefan Chelcea a debutat sâmbătă la Liga a III-a, evoluând 5 minute pentru Flacăra Horezu, în succesul cu Voluntari II, scor 3-0. Adus de la SCM, Chelcea este jucătorul Flacărei şi poate evolua pe benzi sau în spatele vârfului. Unchiul său, Costel Chelcea este unul dintre sponsorii echipei de la Horezu. Pe lângă antrenamentele pe care juniorul din Govora le face la Horezu, cu Adi Popa şi Florin Matache, fostul atacant al Chimiei, Marin Nicolae se implică şi el în creşterea mijlocaşului de bandă. „Fac individualizare cu el, câte un antrenament pe săptămână. Ştefan are calitate nativă, explozie şi viteză, mai corectăm din ce îi trebuie în execuţie. A crescut mult, face în curând 17 ani, are viitor”  a anunţat Marin Nicolae.

Flacăra Horezu – FC Voluntari II 3-0

Stadion Treapt, spectatori 100

Au marcat: Eduard Neacşu (47), Florin Cioablă (75), Ionuţ Neamţu (80)

Horezu: R. Popa – Georgescu, Cr. Munteanu, C. Dinu, Covalschi – Nistor, Olteanu – Ad. Popa, Ed. Neacşu, V. Munteanu – Cioablă. Au mai jucat Bobină, Neamţu, Butoi, Chelcea. Antrenor: Adrian Popa

Clasament

1. Turris Turnu Măgurele           23      16      5        2        56-14           53

2. Flacăra Horezu                      23      12      9        2        32-16           45

3. FC U Craiova                         23      13      5        5        49-18           44

4. CSM Alexandria                    23      12      4        7        41-23           40

5. ACSO Filiaşi                          23      12      4        7        38-34           40

6. SR Municipal Braşov            23      10      7        6        36-24           37

7. AFC Astra II                          23      10      6        7        40-32           36

8. Unirea Bascov                       23      9        8        6        39-27           35

9. FC Pucioasa                           23      9        5        9        43-29           32

10. FC Voluntari II                    23      8        6        9        32-33           30

11. CS U II Craiova                   23      6        10      7        39-31           28

12. Flacăra Moreni                     23      8        4        11      26-34           28

13. Sporting Roşiori                   23      5        9        9        29-38           24

14. Hermannstadt II                   23      4        5        14      28-57           17

15. Atletic Bradu                       23      4        3        16      22-54           15

16. Viitorul Domneşti                23      0        2        21      12-98           2

Etapa viitoare, 19-20 aprilie: