Maraton de distracţie, muzică, joc şi voie bună la Ziua Comunei Stoeneşti

Duminică, 14 iulie 2019, comuna Stoeneşti a îmbrăcat straie de sărbătoare. „Pe fir de borangic” simbolizează la Stoeneşti ziua comunei, desfăşurată pentru prima dată în urmă cu cinci ani, fondatorul acestui ritual tradiţional fiind chiar primarul localităţii, Gheorghe Dumbravă. Cu mic, cu mare, cetăţenii s-au adunat în centrul localităţii pentru a petrece în stil mare, cu muzică, dans şi voie bună. Ca în fiecare an, administraţia locală a pregătit un program artistic special, cu artişti consacraţi. Aşa a fost şi anul acesta, când pe scenă au urcat Valentin Zamfira, Olguţa Berbec, Aurel Moldoveanu, Marian Medregoniu şi Delia Sârbu. Nu a lipsit nici Rapsodia Vâlceana, cu soliştii vocali Alin Pavelescu şi Ana-Maria Iorga, care au întreţinut, timp de mai multe ore, atmosfera de sărbătoare. Localnicii s-au bucurat din plin de toate manifestările oferite, şi mai ales de surprizele pregătite de administraţia locală. Au răspuns invitaţiei colegi primari, autorităţile locale şi judeţene, care l-au felicitat pe primarul Gheorghe Dumbravă pentru organizarea ireproşabilă a evenimentului, precum şi pentru modul eficient prin care conduce localitatea.  Administraţia locală condusă de primarul Gheorghe Dumbravă a reuşit, în doar şapte ani, să schimbe radical faţa localităţii Stoeneşti, prin numeroasele proiecte accesate de-a lungul celor două mandate. Numai în prezent, comuna Stoeneşti are în derulare cinci proiecte majore, în valoare de 10 milioane de euro, o sumă record pentru o comunitate rurală. Cu un an înainte de alegerile locale, primarul Dumbravă a prezentat în faţa cetăţenilor bilanţul activităţii sale, un bilanţ pozitiv, plin de realizări, şi care a pus la punct infrastructura în localitate. După deschiderea oficială s-a reluat petrecerea, muzica lăutărească fiind la loc de cinste până noaptea târziu. Sărbătoarea comunei s-a evidenţiat printr-un maraton de distracţie, muzica şi voie bună. Seara a fost dedicată tinerilor, începând cu ora 20.00, Aurel Moldoveanu susţinând un concert inedit. Focul de artificii de la miezul nopţii a încheiat sărbătoarea din acest an, de la Stoeneşti.

Prezenţă numeroasă a clasei politice la Stoenesti

La sărbătoarea comunei, pe scenă au fost prezente autorităţile judeţene, în frunte cu prefectul judeţului, Florian Marin, preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, Constantin Rădulescu, toţi parlamentarii vâlceni, precum şi primari ai localităţilor vecine. Pentru prima dată, la Stoeneşti s-a aflat şi preşedintele PNL, Ludovic Orban, care a răspuns invitaţiei primarului Gheorghe Dumbravă şi a preşedintelui PNL Vâlcea, Cristian Buican, de a le fi alături într-o zi importantă pentru comunitatea din Stoeneşti. Toți cei prezenți pe scenă l-au felicitat pentru numeroasele proiecte accesate, iar primarul le-a mulțumit pentru prezență: „Mulțumesc  tuturor că ați ales să fiți prezenți astăzi la Stoenești, într-o zi importantă pentru comunitatea noastră. Vreau să mulțumesc Guvernului României pentru fondurile alocate comunei noastre, de asemenea Consiliului Județean și vă adresez din nou rugămintea de a ne sprijini și pe viitor pentru a avea și noi o infrastructură modernă, să prindem din urmă localitățile vecine. Aceeași rugăminte o am și pentru dvs., domnule Orban, în cazul în care veți ajunge prim-ministrul României”, a spus primarul Gheorghe Dumbravă. Reamintim faptul că, la alegerile locale precedente, Gheorghe Dumbravă a obţinut cel mai mare procent din ţară pentru PNL, 94%.

Ramona BĂLTEANU

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *