Cu o defensivă care încasează goluri pe bandă rulantă, Viitorul Dăeşti a fost spulberată şi la Pecica, scor 2-5!

Start nefast de partidă pentru vâlceni la Pecica, care au încasat două goluri în primele 12 minute! Chiar în primul minut, arădenii centrează din dreapta, Szekely șterge balonul cu capul, iar Bozian apare la colțul lung și marchează pentru 1-0.  Apoi, în minutul 12, în urma unei contre pe flancul drept, Puie șutează pe jos şi face 2-0. Treptat, Dăeştiul echilibrează jocul şi Dima are prima ocazie în minutul 22, când lovitura sa de cap din 6 metri este parată de portar. În finalul primei părţi, însă, Dăeştiul marchează de două ori! Astfel, în minutul 42, George Neacşu scapă singur cu portarul şi finalizează. Apoi, în minutul 44, Costea centrează din stânga, Andrei Dima preia în careu, driblează un apărător și înscrie la colţul lung, reuşind egalarea şi speranţe renăscute pentru un rezultat pozitiv. Partea secundă a fost însă un dezastru pentru firava defensivă a Dăeştiului.

Arădenii au revenit în avantaj în minutul 58, în urma unei lovituri de colţ, la care Gabor marchează cu capul. În minutul 62, Vasile scapă singur cu portarul advers, încearcă să îl dribleze, dar nu reuşeşte şi ratează o ocazie imensă. Peste numai un minut, Puia face 4-2. Apoi, în minutul 67, Bozian scapă singur pe contraatac pe stânga, îl fentează pe Geantă și înscrie la colțul scurt pentru 5-2.

În minutul 69, Florin Costea este aproape de a reduce din diferenţă, când şutul său este respins de portarul Creţa în transversală. Scorul putea lua proporţii în minutul 86, când gazdele beneficiază şi de un penalty, dar Bozian trage în bara din dreapta portarului și ratează. S-a terminat 5-2 iar Dăeştiul a căzut pe locul 9, având cea mai slabă apărare din serie, alături de cea a ultimei clasate, cu 15 goluri primite în şase jocuri, dar şi al doilea atac, cu 14 reuşite.

Prin vocea lui Gabi Mangalagiu, vâlcenii consideră că ar fi meritat mai mult pe arena „Pădurice”. „Scorul este mincinos, am avut ocazii multe, ei au marcat și noi nu. Nu avem obiectiv promovarea, nici vorbă de așa ceva. Doar ce am promovat în Liga a 3-a, lotul este îmbunătățit doar cu Florin Costea, deci nu avem cum să țintim atât de sus”, a punctat antrenorul oltenilor.

Dăești: Geantă – Vasile (Horumbă 86), Iordache, I. Săraru, Roșianu (L.Săraru 72) – Rizea, Bucei – Dima (Osiceanu 80), Neacşu, Proteasa – Fl.Costea (Paşoi 72).

CLASAMENT:

1. FC U Craiova 1948               6        6        0        0        16-5             18

2. Progresul Pecica                    6        3        2        1        11-8             11

3. Fortuna Becicherecu Mic       6        2        4        0        8-5               10

4. Flacăra Horezu                    6        3        1        2        8-5               10

5. Ghiroda şi Giarmata Vii         6        3        0        3        10-6             9

6. CSC Dumbrăviţa                   6        2        3        1        6-4               9

7. CS Hunedoara                       6        3        0        3        12-12           9

8. Crişul Chişineu Criş               6        2        2        2        9-8               8

9. Viitorul Dăeşti                      6        2        2        2        14-15           8

10. Naţional Sebiş                      6        2        2        2        10-11           8

11. Cetate Deva                         6        2        2        2        7-10             8

12. ACSO Filiaşi                        6        2        1        3        10-11           7

13.  Lunca Teuz Cermei             6        1        3        2        11-11           6

14. Şoimii Lipova                      6        1        2        3        3-6               5

15. ACS Poli Timişoara             6        1        1        4        6-13             4

16. Gilortul Târgu Cărbuneşti    6        0        1        5        4-15             1