Ciocnirea de orgolii din Consiliul Local continuă

Consilierii PNL-USR au inițiat o altă formă de protest la ultima ședință extraordinară de Consiliu Local, din 5 februarie, care a avut 25 de puncte pe ordinea de zi, prin neparticiparea la ședință. Au motivat lipsa prezenței prin faptul că au solicitat convocarea unei ședințe extraordinare pentru data de 10 februarie, dar cererea nu le-a fost aprobată.

Virgil Pirvulescu: „Alianța pentru Râmnic dorește digitalizarea primăriei”

Pandemia actuală de COVID-19 a pus la grea încercare întreaga lume, iar acest lucru a adus noi provocări pe toate planurile și în toate sistemele tradiționale de muncă. Provocările la care trebuie să facem față au adus în prim plan soluții ingenioase și au permis stabilizarea societății în vremuri de criză. Anul 2020 a impus luarea unor măsuri și prevederi legale care să permită atât mediului privat, cât și administrațiilor publice și locale să își poată desfășura activitatea în deplină siguranță. În acest scop Guvernul PNL, în anul 2020, a adoptat legi sau a emis Ordonanțe de Urgență prin care a reglementat cadrul legal al unor astfel de măsuri.

Consilierii Alianței pentru Râmnic au depus, toți, cerere de participare și în regim online atât la ședințele comisiilor de specialitate, cât și la ședința convocată de dl. primar pe 5 Februarie, la Filarmonica “Ion Dumitrescu”. La fel ca în toate cazurile de până acum, orice propunere venită din partea consilierilor PNL- USR Plus este refuzată, iar opinia publică este indusă în eroare prin declarații care prezintă trunchiat realitatea. Rând pe rând, primăriile din întreaga țară, de la cele de sector din București la cele ale orașelor mari precum Cluj-Napoca, Craiova, Timișoara și până la cele de comună precum Bodesti (jud. Neamț), Sâncraiu de Mureş sau Fărău (jud. Alba) s-au adaptat noilor condiții și au început să își desfășoare ședințele de Consiliu Local și prin mijloace electronice. În municipiul Râmnicu Vâlcea nu este posibil acest lucru!

Digitalizarea primăriei a fost o tema comună de campanie, atât a Partidului Național Liberal cât și a Alianței USR-Plus. Susținem cu tărie acest proiect nu numai pentru beneficiile evidente, de facilitare a relației între cetățeni și administrația locală, cât și pentru transparență și eliminarea birocrației, care vin o dată cu el. Considerăm inadmisibil faptul că, la aproape 1 an de la primele cazuri confirmate de Covid-19, în România, Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea nu a implementat un sistem care să permită participarea în regim on-line a consilierilor locali la ședințele comisiilor de specialitate și ale Consiliului Local. Mai mult, denunțăm public însărcinarea pe care domnul primar o impune angajaților din primărie ca, la fiecare ședință de Consiliu Local, aceștia să părăsească instituția și să se alăture consilierilor locali, la Filarmonică. Totodată, perseverența primarului de a convoca ședințele Consiliului Local în sala Lahovari obligă conducerea Filarmonicii să suspende sau să amâne repetițiile din sală și menține personalul TESA al Filarmonicii captiv în cadrul ședințelor. Mijloacele electronice există, fiecare consilier local a primit, după depunerea jurământului, o tabletă și o cartelă SIM. Pentru ce, dacă nu pentru a ne folosi în activitatea din consiliu? Schimbările mari se fac cu pași mici. Ceea ce acum poate părea redundant conduce la o mică schimbare a opticii administrației Primăriei municipiului Râmnicu Vâlcea care să fie benefică, pe viitor, tuturor. Schimbarea începe cu noi! Vom promova și vom milita în continuare pentru orice proiect care are ca rezultat final eficientizarea și transparentizarea actului administrativ local. Vom continua să punem pe primul loc interesele comunității, nu ale unui primar vremelnic. Refuzăm să rămânem captivi unui sistem învechit, îngreunat de metehne vechi și fără viziune pentru orașul nostru!

Alianța PNL-USR propusese la rândul său o ședință extraordinară pentru data de 10 februarie, dar aceasta nu a fost aprobată. Pe ordinea de zi propusă de majoritatea consilierilor locali se aflau câteva puncte sensibile, printre care înființarea unei companii tip S.A., a cărui unic asociat să fie Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea și care să administreze un parc industrial ce urmează a fi înființat; desemnarea a doi consilieri locali care să facă parte din comisia de evaluare a competențelor profesionale ale Secretarului General al Municipiului Râmnicu Vâlcea; suprailuminarea a 30 de treceri de pietoni cu sisteme de iluminat inteligente, echipate cu surse LED și controlabile de la distanță, pentru creșterea gradului de siguranță a tuturor participanților la trafic, în special a pietonilor; aprobarea Studiului de Fezabilitate și a indicatorilor tehnico-economici, pentru obiectul de investiții amenajarea trotuarelor, delimitarea părții carosabile cu garduri metalice, construirea de piste de bicicletă și construirea de pasaje pietonale în zonele Râureni și Stolniceni; separarea benzilor de circulație și amplasarea de pasarele pietonale pe DN 64 – Râureni – Stolniceni; demararea studiului de fezabilitate sau DALI, indicatorii tehnico-economici și a devizului general, pentru obiectivul de investiții „Canalizare ape pluviale din zona pasajul Hervil, str. Matei Basarab” și aprobarea achiziției de servicii juridice pentru asistență de specialitate atât în activitatea curentă a Consiliului Local, cât și reprezentare în litigii aflate pe rolul instanțelor de judecată sau în cadrul cercetării penale. „Având în vedere că ne aflăm în mijlocul unei pandemii și că în orașul nostru există deja două cazuri confirmate de îmbolnăvire cu noua tulpină de SARS-COV2 și luând în calcul prevederile art. 137 alin. 1 din Codul Administrativ, așa cum au fost modificate de OUG nr. 61/2020 și Ordinul nr. 25/2021, am solicitat să ne fie asigurată prezența online la ședințele comisiilor de specialitate și la cele ale Consiliului Local. Până acum acest drept ne-a fost încălcat. Sperăm că această problemă va fi remediată, așa cum este normal și rațional. ” a declarat reprezentantul PNL în Consiliul Local, Virgil Pîrvulescu.

Mircia Gutău: „Se blochează un oraș întreg”

Pe de altă parte, primarul Mircia Gutău nu se lasă nici el mai prejos, și afirmă că acțiunle consilierilor locali din opoziție blochează orașul. „Cei doi capi ai grupului PNL-USR-PLUS, altfel tare activi pe rețelele sociale au ales tăcerea vinovată a celui care a dat cu bâta în baltă și speră că nu l-a văzut prea multă lume. Încă îi aștept ca organizatorii „masacrului” administrativ de acum câteva zile să producă public, pentru toți cetățenii, o explicație logică a motivelor pentru care au ales să blocheze orașul, în disprețul legii si al tuturor normelor de bun-simț! Consilierii PNL-USR-PLUS au atins culmea absurdului: bosumflaţi că unei consiliere absente de la USR nu i s-a permis (pentru că se încălcau prevederile legale) să participe on-line la şedinţa de Consiliu Local şi văzându-şi astfel fragila majoritate dată peste cap, aceştia s-au răzbunat pe oraş şi, drept urmare, s-au abţinut la toate punctele de pe ordinea de zi, picându-le unul după altul! Asta după ce în şedinţele de comisii (conduse exclusiv de consilierii PNL-USR-PLUS!) majoritatea proiectelor primiseră, culmea, avize favorabile! Aşadar, au refuzat să aprobe reţeaua şcolară pentru anul 2021 – 2022, au blocat activitatea Teatrului Municipal Ariel şi a Filarmonicii Ion Dumitrescu prin neaprobarea organigramelor, au lăsat fără sediu Forumul Cultural al Râmnicului, una dintre cele mai vechi şi prestigioase structuri culturale din oraş, au refuzat să aprobe evaluarea celor peste 200 de asistenţi ai persoanelor cu handicap, punând în pericol plata în continuare a acestora, s-au încăpăţânat să încalce legea şi să intervină în statul de funcţii al primăriei, au lăsat municipalitatea fără reprezentant în ADI APA, afectând funcţionarea Apavil SA şi derularea unor proiecte cu finanţare europeană; au blocat investitori locali (care dau de lucru la sute de râmniceni) prin neaprobarea PUZ-urilor vitale dezvoltării afacerilor acestora, invocând motive dintre cele mai puerile. De asemenea, s-au opus amplasării unei centrale foto-voltaice la Liceul Ferdinand I, echipament în valoare de 15.000 de euro pe care CEZ România o monta complet gratuit; au fost împotriva demolării unor imobile insalubre şi periculoase de la Liceul de Arte ”Victor Giuleanu”; au blocat o donaţie de teren pe strada Argintari din care rezultă o zonă necesară întoarcerii maşinilor de pompieri; au refuzat două donaţii de teren în zona străzii Dealul Malului în urma cărora s-ar fi putut realiza – inclusiv prin accesarea de fonduri europene – reabilitarea arterelor de circulaţia şi deschiderea acestei zone spre dezvoltare şi civilizaţie; s-au opus dezvoltării extinderii spre Nord a cimitirului Cetăţuia; au respins investiţia de canalizare menajeră de pe străzile Tică Ştefănescu, Andrei Mureşianu şi intrarea Traficului, în lungime de aproape 1,5 km şi aşa mai departe, pentru toate celelalte 26 de proiecte picate de consilierii PNL-USR-PLUS. Nu mi-am imaginat vreodată că un grup de oameni condus de orgoliile nemăsurate ale unor perdanţi poate fi atât de toxic pentru o întreagă comunitate! Deja nu mai vorbim de lupte politice aici, nu mai este vorba de necunoaşterea legilor, ci de un pericol real pentru oraş, de o activitate organizată în detrimentul fiecăruia dintre cetățenii săi”, afirmă primarul Gutău, nervos pe situație.

Adevărul este că, de câteva luni, ambele tabere se mențin pe poziții de forță, refuzând dialogul și colaborarea cu cealaltă tabără, în favoarea orașului. Pe de o parte, primarul Gutău are în continuare pretenția ca doar proiectele inițiate de el să ajungă pe ordinea de zi, iar pe de alta, consilierii locali vor să facă ordine în primărie peste capul primarului.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *