Ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, condamnă judeţul Vâlcea la sărăcie

Deputatul Laurenţiu Cazan remarcă faptul că ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Cătălin Drulă, condamnă pe veci la sărăcie judeţul Vâlcea. Această declaraţie vine în urma unei decizii a Ministerului Transporturilor, care a anunţat săptămâna aceasta că lansează licitaţia pentru proiectarea conexiunii oraşului Râmnicu Vâlcea cu autostrada Sibiu-Piteşti, via DN 73C.

„Pentru a lega oraşul Râmnicu Vâlcea de autostradă propune o soluţie care este, de fapt, mai mult o problemă, şi care nu este deloc fezabilă. Drumul pe care acesta se laudă că îl va lărgi şi moderniza este unul care în ultimii 10 ani a fost închis traficului de mare tonaj. Practic, Cătălin Drulă vrea să reabiliteze un drum care nu mai este gândit şi care nu mai poate suporta traficul de mare tonaj, fiind problematic, îngust, cu serpentine şi alunecări de teren în diferite zone. Singura soluţie de a lega Râmnicu Vâlcea de autostradă este un drum expres, cu patru benzi. Gândiţi-vă la ce ar însemna redirecţionarea traficului de mare tonaj pe DN 73 C, care este un drum anevoios şi dificil de parcurs. Oraşul nostru ar avea doar de pierdut, din toate punctele de vedere: economic, turistic, cultural, social, etc. Investitorii au nevoie de drumuri bune pentru a veni la noi în oraş. Nici o companie mare nu-şi va permite să piardă timp şi bani din cauza drumurilor care fac legătura cu Vâlcea. Fără un drum expres, judeţul nostru este pe veci condamnat la sărăcie. Împreună cu Cristian Buican, Claudia Banu şi Marian Lazăr am trimis o adresă către Ministrul Transporturilor, prin care i-am dovedit acestuia că doar un drum expres este singura soluţie viabilă pentru a lega oraşul nostru de autostrada Sibiu-Bucureşti. Varianta propusă de Drulă izolează Râmnicu Vâlcea economic, privându-l de investitorii pe care Virgil Pîrvulescu, viceprimarul municipiului încearcă să-i atragă la noi, cu intenţia de a dezvolta un parc industrial”, a subliniat deputatul Laurenţiu Cazan.

Claudia ŞCHIOPU

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *