Vâlcea câștigă fără emoții la Slatina

SCM Rm. Vâlcea s-a impus detașat sâmbătă la Slatina, scor 31-23, într-un meci contând pentru etapa 7 din Liga Florilor.

Echipa pregătită de Bent Dahl a reușit la Slatina cel de-al patrulea succces consecutiv în campionat. Gazdele au pornit mai bine în meciul disputat în micuța sală LPS din Slatina și conduceau cu 5-3 în minutul 10. După 17 minute echilibrate (8-8), Vâlcea a apăsat pe accelerație, a găsit mai ușor drumul spre poarta adversă și la pauză conducea detașat, cu 17-11.

SCM și-a păstrat un avans confortabil până în minutul 44: 24-19. Profitând de ratările exasperante ale echipei vâlcene, arțăgoasa echipă pregătită de Victorina Bora a avut șase minute bune și s-a apropiat la un singur gol, moment în care norvegianul Bent Dahl a cerut time-out.  Vâlcea și-a revenit imediat și a defilat în ultimele 10 minute, în care a marcat de șapte ori, fără a mai primi vreun gol.  S-a terminat 31-23 pentru Vâlcea, care urcă pe locul 4 în clasament. De remarcat absența Asmei Elghaoui, care are nevoie de câteva zile de refacere după o accidentare. Remarcatele acestui meci sunt Klikovac, Glibko, Florica și Nikolic.

Coordonatorul de joc Elena Dache spune că a avut ceva emoții când Slatina reușise să se apropie. ”S-a adunat emoțiile, a fost presiune când Slatina s-a apropiat la un gol dar mă bucur că am dus la bun sfârșit tactica pregătită pentru acest meci. Ne dorim să ne clasăm pe podium, să luăm o medalie și să ne îndeplinim obiectivul. Ne dorim să mergem cât mai departe și în cupele europene” a spus Elena Dache.

Norvegianul Bent Dahl a obținut al patrulea succes consecutiv. ”Sunt foarte bucuros de rezultat, în cele din urma a fost bine să câștigăm trei puncte.  Sunt conștient că a fost dificil, deoarece cred că am fost favoriți pentru prima dată de când am venit. În acest joc, a fost importantă și partea mentală. Am avut o perioadă cu suișuri și coborâșuri, când am ratat mult de la 7 metri, dar am rămas calmi. Sunt foarte mândru de modul  în care echipa mea a terminat acest joc. Aceasta este calitatea muncii în echipă, deci cu toate acestea sunt foarte bucuros pentru cele trei puncte, dar este de asemenea în continuare mult de muncă și asta este bucuria unui antrenor. Dacă nu am ceva de lucru, ar fi plictisitor, așadar trebuie să ne concentrăm mai mult” a spus antrenorul echipei vâlcene.

CSM SLATINA – SCM RÂMNICU VÂLCEA 23-31 (11-17)

Arbitri: Marius Ghiorghișor / Robert Harabagiu

Slatina: Nagy, Pașca, Timoshenkova – Popescu 6, Necula 6, Cârligeanu 4, Ostase 4, Olaru 2, Fulgoi 1, Vasiliu, Chitacu, Coman, Livrinikj, Matea. Antrenor: Victorina Bora.

Vâlcea: Hosu, Roch – Florica 7, Glibko 7, Nikolic 6, B. Klikovac 4, Gonzalez 3, Gorshenina 2, Liscevic 2, Levchenko, Bucur, Dache, Marin, Lupei. Antrenor: Bent Dahl.

Clasament:

1. Rapid București           7        6        0        1        211-193       18

2. CSM București            7        5        1        1        203-171       16

3. SCM Râmnicu Vâlcea 7        5        1        1        195-177       16

4. Măgura Cisnădie          7        5        0        2        189-166       15

5. Minaur Baia Mare        7        5        0        2        199-184       15

6. Dunărea Brăila             7        4        1        2        193-165       13

7. Gloria Buzău               7        4        1        2        189-175       13

8. HC Zalău                     7        4        1        2        151-144       13

9. SCM Craiova               7        2        2        3        173-177       8

10. Gloria Bistrița            7        2        1        4        173-171       7

11. CSM Slatina               7        2        0        5        173-192       6

12. Dacia Mioveni           7        1        0        6        152-177       3

13. Stiinta Bucuresti        7        0        0        7        157-206       0

14. CSM Deva                 7        0        0        7        138-198       0