Flacăra Horezu, ca și retrogradată!

Flacăra Horezu a risipit sâmbătă, în Treapt, ultima șansă de supraviețuire în Liga a III-a. după remiza cu Universitatea Craiova II, scor 2-2.

Pentru a mai spera la salvare, olarii aveau nevoie de victorie în derby-ul suferinței, cu Universitatea Craiova II. Brazilianul Arthur Cesar (FOTO) a deschis scorul în minutul 36, în care și-a depășit în vitează un adversar și a marcat și alunecare, pe lângă portar. În finalul primei reprize, arbitrul Theodor Oancea a inventat un penalty pentru oaspeți, decizie care o poate costa enorm pe Flacăra.  Lovitura de pedeapsă a fost transformată de A. Trică și la pauză a fost egalitate, 1-1.

Tot brazilianul Arthur Cesar a reaprins speranțele, prin reușita din minutul 56, când a preluat dintre doi adversari și a marcat din careu.  Doar trei minute s-au bucurat horezenii, pentru că Ciolacu a egalat, după ce a fost găsit singur în flancul stâng, l-a întors ușor pe I. Marian și a tras plasat. S-a terminat 2-2 și echipa pregătită de Lucian Giurcă nu mai are șanse de salvare, având cinci puncte de recuperat în cele două etape din play-out, care au mai rămas de disputat.

Pentru Flacăra, singura speranță este ca Federația să îi acorde un loc în vară, dacă vor exista retrageri ale unor echipe. A fost un sezon dezamăgitor, ținând cont de faptul că Flacăra a avut stabilitate financiară și condiții bune pentru Liga a III-a asigurate de primarul Nicolae Sărdărescu, dar rezultatele echipei au fost mult sub așteptări.

Rezulate play-out, etapa 8:

Minerul Costești – ACSO Filiași   1-3

Sporting Roșiori – Petrolul Potcoava  4-0

Flacăra Horezu – Univ. Craiova II  2-2

Clasament play-out:

1. ACSO Filiaşi                                       8       4     4        0        17-10               41

2. Sporting Roşiori                                  8       3     2        3        17-17             36

3.  Petrolul Potcoava                                8       3     2        3        11-14            32

4. Universitatea Craiova II                       8       4     1        3        19-13             29

5. Flacăra Horezu                                    8       2     2        4        8-11              24

6. Minerul Costeşti                                  8       2     1        5        13-20           13