La Brezoi s-a deschis Centrul Cultural Bikers for Humanity. Surprizele continuă la Rock Fest 2025

1 iunie 2025. Soare, zâmbete, rock și mulți copii

Astăzi, la Brezoi, s-a scris o poveste cu rădăcini în muncă, voluntariat și generozitate. Și asta pentru că, aici, pe Valea Lotrului, motocicliștii nu sunt doar pasionați de motoare și muzică, ci sunt oameni care au pus umărul la clădit un loc pentru viitor.

De 1 iunie 2025, pe un teren oferit de Primăria Brezoi, a prins contur un vis devenit realitate: Centrul Cultural Bikers for Humanity. A fost nevoie de idei, de multă muncă, de sprijin și de oameni care cred în fapte. Totul a început cu un gând bun și s-a transformat într-o clădire care respiră artă, energie, speranță. E pentru copiii din Brezoi și din jur. E pentru cei care vor să învețe să cânte, să deseneze, să danseze, să viseze.

Un concert și o lecție de umanitate

Ziua Copilului a fost sărbătorită altfel. Cu emoție, cu zâmbete, cu muzică rock și un public care a cântat din toată ființa alături de legendarii Phoenix, chiar în fața noului centru cultural. Cristian Hrubaru, fondatorul mișcării Bikers for Humanity, a fost acolo, cu vocea tremurândă de bucurie și recunoștință: „Nu se putea întâmpla mai frumos. Ziua Copilului și centrul nostru gata. Dotat cu tot ce trebuie: chitare, viori, pian, tobe. Le mulțumesc tuturor care au pus umărul, văzuți și nevăzuți. Mulțumesc sponsorilor și mai ales domnului primar Robert Schell. Când i-am spus ce vrem să facem, a spus: Faceți! Aveți tot sprijinul meu!”

Hrubaru a vorbit cu sufletul. A vorbit despre dans, pictură, despre sensei de arte marțiale care îi vor învăța pe copii disciplină și încredere. Despre prietenii de la Salvamont care montează un perete de escaladă. Și, mai ales, despre dorința ca acest loc să fie plin de viață, în fiecare zi, de dimineață până seara, cu toți copiii din zonă.

Robert Schell: „La Brezoi, distracția înseamnă și fapte bune”

Primarul Robert Schell a fost printre primii care au crezut în acest vis:    „Totul a început în 2017, când am făcut primele festivaluri împreună cu Mihai. Apoi, în 2021, l-am cunoscut pe Hrubaru. Ce înseamnă să vii la un festival și să știi că banii tăi se întorc la copii? Aici, la Brezoi, fix asta facem. Distracția se transformă în fapte bune. Îți mulțumesc, Cristian! Și tuturor celor care susțin astfel de  proiecte. Să ne vedem anul viitor cu o trupă crescută aici, pe scena mare!”

Un loc pentru artă și visuri mari

Centrul Cultural Bikers for Humanity din Brezoi e mai mult decât o clădire. E un punct de plecare. Aici, copiii vor avea acces gratuit la instrumente, vor lucra cu profesori și mentori, vor descoperi artă în forme simple și frumoase. E locul unde talentele se aprind și prind aripi.

Un festival care schimbă destine

Totul continuă cu Bikers for Humanity Rock Fest, între 20–22 iunie 2025. Brezoi devine capitala rock-ului românesc, pentru a patra oară. CARGO, Vama, Holograf, Vița de Vie, Bosquito, Trooper – nume mari, oameni cu suflet mare. Cei care vin la concert știu că nu plătesc doar pentru un show. Fiecare abonament, fiecare tricou cumpărat înseamnă sprijin pentru proiecte umanitare.

Cristian Hrubaru a anunțat clar: „Anul acesta, toți banii strânși din bilete și vânzări merg la Dăruiește Viață. Se va construi un nou campus pediatric. Asta înseamnă să faci rock cu sens. Asta înseamnă să fii parte din ceva care contează cu adevărat.”

Rock și dăruire. Prietenie și fapte. Bikers for Humanity înseamnă oameni care construiesc

De nouă ani, motocicliștii din toată țara adună zeci de proiecte, case construite pentru oameni necăjiți, centre pentru copii, campanii pentru spitale. La Brezoi, au scris încă o filă din povestea lor. O poveste care nu vinde iluzii, ci ridică ziduri, montează instrumente și deschide drumuri.

Brezoiul Lumii” este  locul în care muzica schimbă vieți

De la clapele unui pian până la solo-ul de chitară, de la dansuri moderne până la un perete de cățărare – Centrul Cultural Bikers for Humanity este un dar. Un dar pentru prezent și pentru viitor. Un loc în care un copil timid poate deveni artist. Un loc în care o mână de motocicliști și un oraș mic au arătat că binele se face cu mâinile, cu gândul și cu sufletul.

Brezoi Brezoi Brezoi

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *