”THERME  Olănești, cel mai mare pariu al stațiunii: documentații aproape finalizate, infrastructură pregătită și un proiect care poate aduce un alt tip de turism

Primăria stațiunii Băile Olănești începe anul 2026 cu un proiect care poate deveni un reper pentru turismul balnear din România.  „THERME Olănești – Wellness & Spa” avansează, documentațiile sunt aproape finalizate, iar administrația locală lucrează la obținerea tuturor avizelor necesare, astfel încât investiția să poată fi depusă spre finanțare și, ulterior, pusă în practică.

Proiectul este gândit pentru zona Pietrișu, pe un teren de peste 2,7 hectare, inclus în intravilan. Amplasamentul permite dezvoltarea unui complex de asemenea dimensiuni și este deja legat de infrastructura de bază. Drumul din stațiune până la Pietrișu a fost asfaltat, iar utilitățile urmează să fie extinse, astfel încât zona să fie pregătită din punct de vedere tehnic.

Viitorul complex de agrement este proiectat ca un spațiu modern de relaxare. Planurile includ piscine de tip infinity, zone de saună, spații de wellness, terenuri de sport și restaurante. Ideea este clară: stațiunea să ofere turiștilor mai mult decât tratament balnear, să devină un loc atractiv și pentru timpul liber, pentru sejururi mai lungi, pentru familii și pentru vizitatori care caută relaxare și servicii de calitate.

Primarul stațiunii, Sorin Vasilache, spune că proiectul avansează treptat: ”„ Suntem în faza finală a planului urbanistic zonal. Urmează să obținem toate avizele de la Direcția Agricolă, de la OCPI și de la Agenția Fondului de Mediu, pentru a avea acordul complet de realizare. Avem delimitată suprafața, avem carte funciară și avem în plan inclusiv realizarea unui foraj de mare adâncime, de aproximativ 3.000 de metri, pentru apă termală. Această apă va putea fi folosită atât pentru încălzirea unor instituții publice, cât și pentru cura externă din cadrul complexului”, a explicat primarul.

Pentru pregătirea documentațiilor necesare depunerii spre finanțare, Consiliul Județean Vâlcea a alocat suma de 300.000 de lei. Banii au fost  folosiți pentru studii topografice, geotehnice, hidrologice și de oportunitate, precum și pentru alte analize tehnice, dacă acestea vor fi cerute în procedură.   Parteneriatul cu CJ Vâlcea este unul esențial, deoarece proiectul are o anvergură care depășește nivelul local, ne spune primarul

Administrația locală mizează pe faptul că un astfel de complex va atrage un număr mult mai mare de turiști și va diversifica profilul stațiunii. Băile Olănești este cunoscută pentru apele sale cu proprietăți terapeutice, însă prin acest proiect se dorește completarea ofertei turistice cu servicii moderne de relaxare și agrement.

Însă anul 2026 aduce mai mult decât acest proiect major. Primăria  are în derulare și alte investiții finanțate din fonduri europene, prin ADR, PNRR și GAL. Digitalizarea primăriei este una dintre priorități. Au fost achiziționate echipamente IT, calculatoare, imprimante și sisteme care să ajute la o relație mai rapidă și mai eficientă cu cetățenii.  În același timp, vor fi montate aproximativ 80 de camere de supraveghere, în școli, la intersecții și în zonele cu probleme legate de aruncarea gunoiului.

În 2025, stațiunea a beneficiat de investiții consistente și în zona verde. Mai multe blocuri au fost termoizolate, clădirile publice au trecut prin lucrări ample de reabilitare energetică, iar sediul primăriei a fost modernizat complet. Inclusiv Căminul cultural din Olănești Sat se află în reabilitare, iar lucrările continuă și în acest an.  Tot cu fonduri europene, prin GAL, primăria va achiziționa un buldoexcavator, necesar pentru întreținerea drumurilor și pentru intervenții rapide.

Un capitol important îl reprezintă extinderea rețelelor de apă și canalizare în satul Cheia, zonă cu interes turistic tot mai mare. Investiția se ridică la aproximativ două milioane de euro și include realizarea a 160 de metri de conductă nouă pentru alimentarea cu apă, peste 3.200 de metri de rețea de canalizare, patru stații de pompare pentru apă potabilă și patru stații pentru ape uzate, plus conductele de refulare aferente. Obiectivul este conectarea completă la sistemele de apă și canalizare în întreaga stațiune.

Pe partea de infrastructură, lucrările de asfaltare, așteptate de mult timp, au fost finalizate. Drumul către Glodeanu, drumul spre Pietrișu, pe patru kilometri, cu rigole și podețe, precum și drumul spre Comanca sunt acum modernizate. Totodată, DJ 676, care până nu demult era pietruit, a fost asfaltat și asigură legătura cu satul Tisa și cu schitul Bradu.

Această parte a stațiunii, mai puțin cunoscută până de curând, impresionează prin peisaj și prin valoarea istorică a așezărilor Tisa și Bradu, vechi de secole. Modernizarea drumurilor deschide zona atât pentru turiști, cât și pentru investiții private.

Primăria Băile Olănești intră astfel în 2026 cu un portofoliu de proiecte și cu documentații avansate.

Dacă „THERME Olănești – Wellness & Spa” va primi finanțare și va fi realizat, stațiunea poate câștiga un plus de atractivitate pe zona turismului balnear și de agrement din România.

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *