Toma Peştereanu: „Satul nostru este pentru turişti o adevărată oază de relaxare”

Potenţialul turistic şi obiectivele existente îndreptăţesc comuna Costeşti să fie considerată una dintre destinaţiile turistice ale judeţului. În acest sens, primarul spune că, pentru promovarea patrimoniului turistic al localităţii administraţia locală poate să vină doar cu punerea la dispoziţie a utilităţilor: „Noi, ca unitate administrativ-teritorială avem acces limitat la fonduri pentru dezvoltarea turismului. Putem veni, totuşi, în întâmpinarea agenţilor economici care îşi doresc să dezvolte mici afaceri de acest gen la Costeşti prin punerea la dispoziţie a utilităţilor: drumuri asfaltate, apă curentă şi canalizare. Facem tot ce ne stă în putinţă atât noi, administraţia locală, cât şi agentului economic, pentru ca satul nostru să fie pentru turişti o adevărată oază de relaxare. Costeştiul are peisaje deosebit de frumoase, la care se adaugă impresionanta încărcătură istorică şi monahală a acestor meleaguri, cu oameni falnici, care ştiu că tradiţia poate fi moneda de aur a localităţii”, spune primarul Toma Peştereanu.

 

Toate drumurile vor fi asfaltate la Costeşti

Primarul din Costeşti mai spune că, o dată cu finalizarea celor două proiecte pe care le are întocmite în vederea asfaltării drumurilor comunele, Costeştiul va încheia procesul de modernizare a infrastructurii de interes local: „După finalizarea acestor două proiecte pe care le avem depuse, ne-ar mai rămâne de asfaltat drumurile de tarla. Deocamdată nu am întocmit documentaţia acestor drumuri de tarla până nu se va finaliza modernizarea drumurilor de interes local. Localitatea este traversată şi de drumul judeţean 646 Băbeni – Arnota, un drum care va intra într-un program de reabilitare şi modernizare accesat de Consiliul Judeţean şi care va pune în valoare atractivitatea zonei. Costeştiul este una dintre localităţile cu potenţial turistic important, fapt pentru care, la începutul lunii aprilie, aici a fost lansat proiectului „România nemaivăzută”, organizat de Institutul Cultural Român, destinat promovării patrimoniului cultural românesc şi a unor obiective culturale mai puţin cunoscute.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *