Dăeştiul scoate un punct la Hunedoara

În prima etapă a returului Seriei C4, Viitorul Dăeşti a fost condusă cu 1-3 la Hunedoara, dar a revenit şi a obţinut un egal preţios.
Dăeştiul a băgat mingea în poartă încă din minutul 5, prin Leo Săraru, care a înscris după ce Costea fusese blocat de portar. Arbitrul a anulat reuşita pentru un ofsaid la Costea, după îndelungi proteste ale hunedorenilor la tuşiera de pe acea parte.
Gazdele aveau să deschidă scorul în minutul 12, prin Burlacu, cu un şut plasat de la 20 de metri. Căpitanul vâlcenilor, Luci Iordache a egalat în minutul 33, cu un şut senzaţional, de la 35 de metri, direct sub bară. Gazdele au avut şi ele un gol anulat pentru ofsaid, apoi, în finalul primei părţi, după un corner, Ciucurescu a marcat cu capul şi Hunedoara a intrat la cabine în avantaj.
Tot gazdele aveau să puncteze imediat după pauză, când Vasinc a profitat de o gafă monumentală a portarului Marinoiu, care s-a împidicat de minge la 18 metri şi l-a lăsat cu poarta goală pe adversar.

În minutul 58, vâlcenii au beneficiat şi ei de un penalty obţinut de Costea şi transformat de Luci Iordache. La scorul de 3-2, hunedorenii aveau să primească şi ei un penalty, însă bara transversală s-a opus desprinderii. A fost momentul cheie al jocului, cel care avea să schimbe soarta punctelor. În minutul 72, Florin Costea a reuşit egalarea după un corner, golgheterul Dăeştiului fiind la al 12-lea gol din acest sezon.
Gazdele au presat pe final, au mai cerut un penalty, dar s-a terminat 3-3 şi Dăeştiul a plecat cu un punct preţios de la Hunedoara. Trupa lui Mangalagiu şi Giurcă este la cinci puncte distanţă de locul 13, care retrogradează direct, poziţie ocupată acum de Filiaşi, care s-a întărit şi dă semne de reviriment.
Sâmbătă, Dăeştiul joacă la Fedeleşoiu cu Lunca Teuz Cermei (Arad), iar o victorie ar îndepărta echipa vâlceană de zona minată.

Viitorul Dăeşti: Marinoiu – Vasile, Deaconescu (Mocioacă 40), Bărbuţi, Pătulea (Roşianu 22) – Rizea, Iordache – L. Săraru, Neacşu (Paşoi 90), Matei (Dima 66) – Fl. Costea.

Deaconescu şi Pârvu sunt accidentaţi

Mihai Deaconescu a părăsit accidentat terenul de la Hunedoara, resimţind dureri la inghinali, dar şi la spate. Cel mai probabil, fundaşul central nu va putea evolua nici sâmbătă, în jocul cu Teuz Cermei. De asemenea, mijlocaşul Florian Pîrvu nu a făcut deplasarea la Hunedoara, după ce a suferit o entorsă în săptămâna jocului. Rămâne de văzut dacă Pîrvu va fi refăcut până sâmbătă. Un alt absent este Ion Săraru, care va lipsi tot returul, fiind în recuperare după o operaţie de ligamente.

Horezu debutează vineri, la Pâncota

Flacăra Horezu şi-a trecut în cont primele trei puncte din retur, dar acestea au fost obţinute la masa verde, deoarece Naţional Sebiş, echipa care trebuia să vină în Treapt, s-a retras din campionat. Antrenorul-jucător Adrian Popa a profitat că echipa sa a stat şi a mers la Tg. Jiu, unde a urmărit jocul FC U Craiova – Şoimii Lipova 2-2. Flacăra va juca vineri în deplasare cu Şoimii Lipova, partida urmând să se dispute la Pâncota, acolo unde arădenii joacă partidele de acasă. „Lipova are o echipă foarte bună, mi-a lăsat o impresie plăcută, vom avea un joc foarte greu vineri acolo” a spus Adrian Popa. Singurul incert din lotul Horezului este noul venit Grosu, care nu este refăcut după o entorsă.