Obiectivul principal al lui Virgil Pîrvulescu: salariul minim net de 3000 de lei pentru râmniceni

Virgil Pîrvulescu, candidatul PNL la Primăria Râmnicu Vâlcea, susţine că va reuşi să majoreze salariul minim net al râmnicenilor la 3000 de lei prin atragerea investitorilor care până acum au ocolit oraşul nostru din cauza unor neînţelegeri cu actuala administraţie locală. Pîrvulescu declară că salariul minim net va creşte o dată cu atragerea investitorilor la Râmnicu Vâlcea, prin oferirea unor facilităţi fiscale antreprenorilor care vor să-şi deschidă o afacere în municipiu, precum scutirea de la plata impozitul pe clădiri, pentru o perioadă de şapte ani. Mai mult, Virgil Pîrvulescu îşi doreşte atragerea de investitori şi în zona platformei chimice, care în prezent se află în pragul falimentului. În calitatea sa de primar, candidatul PNL va încheia parteneriate publice-private şi va face toate demersurile pentru a pune terenurile din zona platformei chimice la dispoziţia investitorilor interesaţi. Vor avea de îndeplinit o singură condiţie: să creeze minim 3000 de locuri de muncă şi să ofere un salariu minim net de 3 000 de lei. Industria IT are şi ea un rol important în dezvoltarea oraşului, spune Pîrvulescu, acesta dorindu-şi finanţarea a cel puţin 100 de business-uri din domeniul informaticii şi tehnologiei, un domeniu foarte bine plătit. „Din păcate, municipiul Râmnicu Vâlcea nu a avut parte de o strategie de dezvoltare durabilă. Din punct de vedere economic lucrurile s-au făcut prin cârpeli şi decizii după ureche. De aceea, am rămas mult în urmă la un capitol vital în viaţa comunităţii noastre, DEZVOLTARE. Primarul este cel care îşi poate pune amprenta la modul decisiv, primarul este cel care este obligat să se asigure că cetăţenii oraşului au un salariu bun şi un trai decent. Din păcate, până acum nu a existat interes şi pricepere în acest sens. În acest moment suntem printre oraşele cu cele mai mici salarii, deşi potenţialul nostru este uriaş. „Deschidem oraşul” nu este doar un slogan, este o necesitate”, a conchis Virgil Pîrvulescu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *