Dăeștiul a defilat cu Jiul

Condusă pe tabelă, Viitorul Dăești a revenit și a învins categoric pe Jiul, scor 4-1.

După două jocuri disputate în Zăvoi, Dăeștiul a revenit cu succes la Fedeleșoiu.  Vâlcenii nu au putut conta pe Munteanu și Vasile, accidentați, iar Costea a părăsit și el terenul încă din minutul 10, având probleme musculare. Georgescu a avut prima ocazie, dar a tras slab din poziție ideală. Oaspeții au deschis scorul în minutul 23, când portarul Eftimie a respins în față un balon și Bădărău a înscris. Dăeștiul a egalat rapid, în minutul 29, când Stoicoiu a pasat greșit înapoi, Neacșu a interceptat. a rămas singur cu portarul și a înscris. În minutul 43, Precup a înscris un eurogol, voleu de la 30 de metri, direct în vinclu! Astfel, Dăeștiul a intrat la cabine în avantaj și după pauză a continuat să domine jocul.

În minutul 56, Neacșu ia fața unui adversar și este faultat în careu, iar Pîrvu transformă penaltyul. Finalul de joc îi aparține veteranului Bunescu, care înscrie în minutul 79. Tot Bunescu ratează o ocazie mare, cap din 6 metri respins de portar. Astfel, Viitorul se impune cu 4-1 și își păstrează locul 6 în clasamentul Seriei 7.

”Toată echipa merită felicitată, am luat trei puncte importante și am reușit să revenim de la 0-1. Meciul nu a fost ușor, Jiul s-a aglomerat bine în apărare, dar băieții merită felicitări pentru efort și realizări” a declarat antrenorul-jucător Adrian Popa.

La 39 de ani, Alin Bunescu a reușit primul său gol pentru Dăești și continuă să se bucure de fotbal. ”Sper să terminăm în primele cinci și la anul să tragem la promovare. Suntem o familie, un grup unit” a spus Bunescu, care a mai evoluat la Liga a II-a la Rarora și în Liga a III-a la FCM, Damila, Ghecon și Oltchim.

Precup, gol de senzație

Mijlocașul Gabi Precup s-a integrat bine la Dăești și speră ca echipa să facă jocuri bune. ”Este o victorie importantă, pentru că am legat două succese. Încet, încet o să închegăm o echipă și până la final sper să scoatem cât mai multe puncte. Este cel mai frumos gol din carieră, dar cele mai importante sunt altele, cele de 1-0 în finale, în alte perioade. Cu siguranță se putea mai mult în retur, dar sper să scoatem maxim în continuare. Toată lumea se gândește la Liga a II-a, trebuie să o luăm de jos și o să iasă. M-am integrat bine, sunt 7-8 colegi cu care am mai jucat, oamenii sunt alături de noi și sper să îi recompensăm cu un joc frumos și prin rezultate. Îmi pare rău că nu am jucat la un nivel superior la Vâlcea, dar încerc să îmi fac datoria” a spus Gabi Precup.

Viitorul Dăești: Eftimie – Samson, Bărbuți, Mocioacă, Roșianu – Rizea (Iordache 58), Precup (Șt.Pufu 74) – Ad.Popa, Fl. Costea (Pârvu 10), R.Georgescu (Dima 58) – Neacșu (Bunescu 74). Antrenor: Adrian Popa

Clasament:

1. Viitorul Șelimbăr         15      14      1        0        38 – 6           43

2. Măgura Cisnădie          15      9        2        4        22 – 12         29

3. Gaz Metan Mediaș II   15      7        3        5        30 – 20         24

4. Gilortul Tg. Cărbunești15      7        3        5        26 – 26         24

5. CSM Deva                   15      6        4        5        22 – 18         22

6.Viitorul Dăești             15      6        3        6        29 – 26         21

7. Flacăra Horezu          15      4        4        7        29 – 28         16

8. Jiul Petroșani               15      3        6        6        16 – 28         15

9. FC Hermannstadt II     15      2        3        10      16 – 34         9

10. Minerul Costeşti      15      1        3        11      14 – 44         6

Etapa viitoare, 16-17 aprilie: