Virgil PÎRVULESCU: „Râmnicul are la ora actuală o datorie per ansamblu de peste 50 de milioane de euro. Este foarte, foarte mult”

Viceprimarul Virgil Pîrvulescu este la un pas de a-şi realiza câteva dintre cele mai importante obiective din campania electorală, cel mai important dintre acestea fiind realizarea parcului industrial promis râmnicenilor. Cum vede reprezentantul PNL de la conducerea Primăriei Râmnicului strategia privind asigurarea locurilor de parcare, dar şi ce datorii are municipalitatea şi felul cum ar trebui gândită dezvoltarea economică sustenabilă în viitor aflăm din interviul de mai jos, acordat în exclusivitate pentru Impact real.       

Impact real: Cum credeţi că s-au adaptat râmnicenii la noile condiţii de parcare?

Virgil PÎRVULESCU: Aşa cum am spus-o de nenumărate ori, proiectul acesta, cu taxarea locurilor, de fapt a parcărilor puse în zona stradală noi l-am respins de două ori. O parte dintre cetăţeni, împreună cu presa aservită actualului primar ne-au sărit în cap, spunând că blocăm iniţiativele primarului şi că, în momentul acesta, primarul nu poate să-şi facă treaba din prisma faptului că noi blocăm iniţiativele primarului. Atunci am decis să acceptăm şi ce zice primarul, deşi cetăţenii trebuie să realizeze că ceea ce îşi doreşte primarul este împotriva cetăţenilor. Am aprobat acest proiect iniţiat de primar. Astfel, am observat că la început toată lumea şi-a dorit să taxeze aceste locuri de parcare şi acum văd că toată lumea este supărată pentru că se taxează locurile de parcare. Eu nu am de gând să critic locuitorii, pentru că ideea mea era cu totul alta, Mai întâi trebuie să stabilim printr-un regulament nou ce avem de făcut cu parcările din oraş. Aş vrea să vă reamintesc faptul că acum vreo două luni am pus pe tapet acest regulament şi dumneavoastră, presa aţi fost înştiinţaţi că lucrez la un regulament şi invităm cetăţenii să vină şi să-şi dea cu părerea asupra modului cum vedem noi o rearanjare a parcărilor. Acest nou regulament ar fi putut permite ca pentru fiecare apartament să avem un loc de parcare pe domeniul public individualizat cu taxă, care este o taxă acceptabilă, nu cum este cea de acum, prin care se taxează locul de parcare pe zi sau cu abonament pe 3 luni, şi pentru ceda a doua, a treia sau a noua maşină. Ar trebui să oferim două tipuri de parcare: o parcare în zonele disponibile, de exemplu luăm zona ştrandului, unde sunt foarte multe locuri de parcare, iar parcarea cu plată să presupună o parcare cu preţ redus în zonele de domiciliu sau reşedinţă. Dacă oamenii îşi doresc ca a doua, a treia sau a noua maşină să fie lângă domiciliu abia atunci ar trebui să avem taxe ridicate pentru cei care deţin mai multe maşini. În momentul de faţă avem parcare de reşedinţă pentru un număr de automobile care sunt mult mai multe decât locurile disponibile şi felul acesta cetăţenii se încaieră. Practic, îşi ocupă unii altora locurile de parcare. Dacă vrem să facem piste de biciclişti, dacă vrem să facem o reaşezare a transportului public, trebuie să scoatem maşinile de pe căile principale de acces, dar pentru asta trebuie să construim parcări. Cetăţenii ar trebui să îşi manifeste dorinţa şi atunci asta facem. Vreau să vă spun că am angrenat un număr de 8 persoane care sunt voluntare pentru că, în momentul de faţă fac o inventariere a tuturor locurilor de parcare din jurul blocurilor, de aşa manieră încât să avem un registru al maşinilor parcate. Acest registru ar trebui să existe în mod normal la Direcţia Administrării Domeniului Public, dar vom introduce rezultatele muncii noastre într-un program informatic şi o să-l prezentăm cetăţenilor oraşului Râmnicu Vâlcea. Cum trebuie să aşezăm aceste locuri de parcare de aşa manieră încât să nu împiedicăm circulaţia mijloacelor de transport în comun, să facem pistele de biciclişti şi să devenim un oraş modern, pentru asta trebuie să arătăm totul clar cetăţenilor. Nici mie nu-mi convine în momentul de faţă că cetăţenii plătesc taxe în plus pentru parcare, dar trebuie să prioritizăm aceste locuri de parcare în funcţie de zona de amplasament, locuinţă şi tot ceea ce ţine de o nouă reaşezare.

Impact real: În ce stadiu se află proiectul parcului industrial?

Virgil PÎRVULESCU: Săptămânile trecute am fost de mai multe ori la Bucureşti pentru a rezolva acest aspect. Am trimis deja adresa către creditorul principal, adică Ministerul Finanţelor şi am avut o discuţie şi cu ceilalţi creditori cu privire la intenţia de aducere în patrimoniul municipiului Râmnicu Vâlcea a hectarelor de la fostul Oltchim. Este o problemă în ceea ce priveşte celelalte suprafeţe de teren care vor reveni parcului cu titlu gratuit. Eu cred că undeva până în septembrie vom reuşi să aducem tot ceea ce ţine de noi în patrimoniul oraşului. Este greu, foarte greu, dar, aşa cum îi spuneam şi preşedintelui PNL, Ludovic Orban, dacă mă dau afară pe uşă intru pe geam, dar lucrurile trebuie să le rezolve, iar ei o nu o să scape de mine până nu rezolv toate problemele care ţin de oraş.

Impact real: Ce părere aveţi despre relaxările din 15 mai, cât credeţi că vor ţine?

Virgil PÎRVULESCU: Cred că relaxările din 15 mai sunt binevenite. Sunt extraordinare, adică şi eu, ca cetăţean, simţeam presiune prin aceste interdicţii de tot felul. Mă aşteptam şi mă aştept ca populaţia oraşului Râmnicu Vâlcea să fie conştientă că numai prin vaccinare putem să ne imunizăm şi să facem faţă acestei molime. Sunt destul de conştienţi din punctul meu de vedere, dar, dacă incidenţa va creşte, dacă cetăţenii vor renunţa la vaccinuri şi incidenţa va creşte, aceste lucruri vor duce în viitor iarăşi la aplicarea de restricţii care înseamnă blocarea dezvoltării. Noi suntem cei care nu vom avea locuri de muncă, care vom asista la creşteri de preţuri, veniturile noastre fiind mici, dar pentru asta trebuie să devenim conştienţi că trebuie să ne aliniem statelor dezvoltate. Citeam de dimineaţă despre Statele Unite ale Americii, unde rata de vaccinare este de 50%. Dacă vrem o ţară ca afară, hai să şi urmărim ce fac ei şi să încercăm să ajungem şi noi la nivelul lor.

Impact real: Ce fel de tineri aţi ales pentru cabinetul dumneavoastră?

Virgil PÎRVULESCU: Am fost extrem de încântat de tineri. Faptul că au viziune şi faptul că îşi doresc să lucreze demonstrează că sunt altfel decât generaţia mea şi sunt mai impulsivi, sunt mai pregătiţi. Pregătiţi să facă faţă provocărilor, mai ales că lor nu le-a oferit nimeni niciodată o şansă. Dacă tot am promis şi dacă tot m-am bătut în piept ca tinerii să rămână în oraş, am considerat că eu trebuie să fiu cel care face primul pas. Sunt şi tineri care fac parte din Partidul Naţional Liberal, sunt şi tineri care n-au nici o treabă cu Partidul Naţional Liberal. Nu am rude în Râmnicu Vâlcea, deci nu am nici cel mai mic grad de rudenie cu vreunul dintre cei 8. În schimb mă bucură faptul că au spus că vor lucra voluntar până când vom reuşi să implementăm direcţiile acelea de dezvoltare de care ni le dorim: parcul industrial, inclusiv acea zonă de administrare a parcului, pentru care avem nevoie de nişte tineri care trebuie să vorbească fluent una sau două limbi străine, şi care vor trebui să ţină legătura cu tot ceea ce înseamnă investitori. Gândiţi-vă că ei vor trebui să intre în interacţiune cu toate instituţiile care vor fi implicate în procesul de autorizare a respectivelor societăţi, adică prin partea aceasta, prin societatea care administrează parcul industrial, noi oferim acestor investitori toate serviciile legate de autorizări, adică vom lucra în numele lor şi, bineînţeles, contra cost, pe bază de factură, de aşa manieră încât să le oferim un proces simplu de a se putea autoriza şi a începe activitatea cât mai repede.

Impact real: Ce părere aveţi de postările primarului Mircia Gutău la adresa dumneavoastră? Există un motiv anume pentru care vă atacă în continuare?

Virgil PÎRVULESCU: În primul rând eu nu cred că scrie domnul Gutău acele postări. În schimb, probabil că are unul sau mai mulţi scribi care se ocupă cu treaba asta şi acelea sunt de fapt nişte frustrări ale lor. Dar, dacă Mircia Gutău ar scrie chestia asta, ar arăta cât de mic a devenit. Niciodată n-am să-i răspund la mizeriile acestea. La noi este o vorbă: nu intra în cocină, pentru că te mănâncă porcii. Eu nu stau într-o zonă de acest gen, eu am obiectivele mele pentru oraş. Atunci când faci treabă, lumea te atacă, mi-am asumat acest lucru.

Impact real: Aţi mai discutat cu Mircia Gutău?

Virgil PÎRVULESCU: În fiecare zi discutăm despre proiectele mele, în rest nu am nici o discuţie legată de ceea ce are dumnealui de făcut prin prisma atribuţiunilor oferite de Codul administrativ. Eu am treburile mele: parcul industrial, delta-parcul şi altele. În momentul acesta sunt delegat din partea primăriei în ADI Salubrizare. Luptăm pentru binele cetăţenilor. Nu mai este mult până departe şi o să vedem şi un final al acestei lupte politice pe care dumnealor, pentru că sunt foarte bine pregătiţi în domeniul acesta, au transformat-o într-un scandal cu ceata lui piţigoi: dai într-unul şi ţipă 1000. Cei care fac gălăgie sunt oameni care au fost angajaţi de Mircea Gutău, oameni care simt că le sunt locurile lor de muncă în pericol, după ce o viaţă întreagă au tăiat frunză la câini, atunci da, este normal să ţipe.

Impact real: Care credeţi că sunt atuurile economice pe care le poate utiliza Râmnicu Vâlcea pentru a se putea dezvolta în continuare în mod sustenabil?

Virgil PÎRVULESCU: Atuurile sunt legate de faptul că nu are nimic dezvoltat, şi atunci când nu ai nimic dezvoltat orice este posibil, adică ai o zonă vastă de dezvoltare. În schimb, dacă ar fi să plecăm aşa direct despre o discuţie, ar trebui să plecăm de la Institutul de Cercetare – ICSI Rm. Vâlcea, şi ar trebui să dezvoltăm în jurul acestui institut toate tehnologiile. Vorbim despre exploatarea de la Bistriţa şi ar trebui să ajutăm zona aceasta. Din păcate soda este închisă şi sunt multe de dezvoltat în oraşul nostru, dar noi trebuie să le oferim condiţiile necesare unei dezvoltări corecte, acesta este şi motivul pentru care am tot marşat pe partea aceasta, industrială. Avem exact ceea ce le trebuie investitorilor: forţă de muncă, eventual facilităţi la zona de plată a impozitelor şi taxelor locale pe perioada cât dumnealor se dezvoltă, pentru ca în viitor să avem nişte firme mari, de unde să avem locuri de muncă, şi care să plătească la impozite şi taxe la bugetul local.

Impact real: Ce fel de firme credeţi că veţi putea atrage pentru noul parc industrial?

Virgil PÎRVULESCU: Avem deja discuţii cu trei societăţi, care sunt începute de mai mult timp, şi avem în zona aceasta de prelucrare a materiei, la materialul în scopul obţinerii de piese în domeniul auto şi mijloacelor de transport. În zona aceasta mergem, pe solicitările care sunt pentru dezvoltarea de activităţi în domeniul realizării de piese pentru domeniul auto şi mijloace de transport. Una dintre societăţi era pentru asamblarea pe piaţa românească a componentelor necesare în domeniul utilajelor pentru agricultură. Acestea sunt solicitări reale şi, văzând posibilităţile şi axele de finanţare, colegii mei merg şi pe zona de parc tehnologic de dezvoltare. În jurul parcului vă daţi seama că vor veni pe orizontală şi alte industrii interesate.

Impact real: Ce ar putea Râmnicu Vâlcea să ofere unor eventuali investitori care ar dori să-şi stabilească aici capacităţi de producţie sau de servicii?

Virgil PÎRVULESCU: În primul rând amplasarea oraşului nostru este una strategică. Ne uităm la viitoarele noduri care sunt rutiere şi feroviare. Vedem şi rutele de transport, apoi mai depinde şi de noi, ca administraţie locală şi administraţie judeţeană, dacă suntem în stare să le oferim infrastructura necesară unei dezvoltări corecte.

Impact real: Actualul primar motiva acum câţiva ani că administraţia locală nu deţine teren pentru investitori, aşa cum se întâmplă în judeţele vecine. Credeţi că aşa este?

Virgil PÎRVULESCU: Ca să deţii terenuri prima dată trebuie să te gândeşti că vrei să le ai. Când vrei să le ai te gândeşti la o strategie, iar dacă eşti un primar cu viziune, gândeşti pe termen lung şi te uiţi şi la alte oraşe în constantă dezvoltare, şi te gândeşti că îţi trebuie terenuri pentru dezvoltare, atunci începi să orientezi bugetul instituţiei tocmai pentru a avea aceste terenuri.

Impact real: Aveţi impresia că judeţul Vâlcea este un spaţiu închis, unde nu sunt agreaţi politicienii noi?

Virgil PÎRVULESCU: Am învăţat un lucru în politică: atunci când te susţin cetăţenii orice este posibil, indiferent ce îşi doreşte unul sau altul. Campania mea electorală a fost făcută cu nişte obiective pe care trebuia să le realizez în calitate de primar, dar acum sunt viceprimar, însă asta nu înseamnă că nu mă zbat să duc la îndeplinire ceea ce am promis.

Impact real: Care credeţi că ar fi soluţia pentru a reduce cheltuielile bugetului local?

Virgil PÎRVULESCU: Nu trebuie să te gândeşti la reducerea cheltuielilor dacă ai un buget mare. Dacă bugetul este folosit pentru dezvoltare, atunci bugetul ar creşte de la an la an şi orice dezvoltare ţi-ar aduce o creştere anuală, un indice de creştere pe care şi-l doreşte oricine. Dar, în momentul actual, cred că avem foarte multe costuri. 

Impact real: Aveţi idee cât a împrumutat până acum primăria şi care sunt costurile pentru aceste datorii?

Virgil PÎRVULESCU: În momentul de faţă, dacă luăm toată datoria per ansamblu avem peste 50 de milioane de euro. Este foarte, foarte mult. Dacă banii aceştia erau folosiţi pentru dezvoltarea oraşului puteau să fie şi 100  de milioane şi era foarte bine. Adică nu avem investiţii care să susţină oraşul pe viitor, în opinia mea, dar deja avem datorii foarte mari.

Impact real: Care credeţi că va fi soarta CET Govora şi, în caz de faliment, care credeţi că este cea mai bună soluţie pentru încălzirea locuinţelor?

Virgil PÎRVULESCU: Soarta CET Govora am spus-o, şi cred că este în faliment. A recunoscut inclusiv administratorul special. Care este privatul care va face o centrală în cogenerare are nevoie de cazane, trebuie absolut tot. Noi suntem total nepregătiţi pe zona de încălzire, iar soluţia centralelor nu este o soluţie. Din punctul meu de vedere, cei care se încălzesc cu centrale proprii pe viitor vor fi suprataxaţi, pentru că la nivel global se doreşte încălzirea centralizată, cu poluare cât mai puţină, iar centralele proprii, deşi în momentul de faţă sunt o soluţie, în viitor le vor crea probleme.

Impact real: Cum s-a reuşit scăderea taxei de salubrizare şi cum îi avantajează acest lucru pe râmniceni şi agenţii economici?

Virgil PÎRVULESCU: Noi facem parte din ADI Salubrizare, care ar trebui să desemneze operatorul de salubritate din Judeţul Vâlcea şi, implicit, în Râmnicu Vâlcea, dar nu s-a reuşit acest lucru până acum. Nu s-au făcut nici licitaţii, absolut nimic. Suntem undeva aşa, între Ana şi Caiafa, avem un operator, Romprest care solicită majorarea de tarife, deoarece celălalt sortator din ciclu spune că nu mai poate să facă faţă cu costurile actuale, şi acesta este motivul pentru care va trebui să ridice preţurile. Am reuşit o reducere pe zona de deşeuri reciclabile în transportul, colectarea şi sortarea deşeurilor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *