Rocada dintre PSD și PNL este doar o mutare a scaunelor, nimic mai mult

Avem un nou Guvern, o nouă imagine tristă, un conținut al mediocrității și superficialității în politica românească. Nimic din tot ceea ce au spus nu au argumentat, totul este un festival de vorbe goale. Marcel Cioalcu a ieșit să facă o evaluare, o proiecție a prestației acestui Guvern politic „bisexual”, dar fiindcă nu mai este greaua moștenire, a recurs la un alt truc de demonstrație și de prestație publică, o promisiune exagerată.

Acest guvern va avea un an și jumătate până la alegeri, dacă nu cumva îl trântește viața, opoziția sau vreun alt eveniment, timp în care nu pot face mare lucru, însă ei și-au făcut un alt program de guvernare, deși imediat după alegeri ne-au mai prezentat un program de guvernare. Între timp, din cauza mediocrității și a incoerenței celor care au fost prim miniștri, s-a ales praful de tot programul de guvernare de atunci. Bine că suntem vii, am supraviețuiți, țara este întreaga și a venit vara, dar vine acest Guvern care trebuie să conducă neapărat „corabia” până la alegeri și care nu a adus cine știe ce savanți sau mari experți internaționali în noua structură, i-a luat ca pe șoareci, i-a mutat de pe un loc pe altul și ne vinde nouă un viitor de aur, salarii uriașe, pensii mai mari și promisiunea tăierii pensiilor speciale.


Toată povestea aceasta este o păcăleală, sunt gogoși electorale, lozinci goale de conținut, obiective care nu pot fi atinse fiindcă niciodată statul, articulațiile puterii nu își taie singure banii, nu își reduc unsoarea cu care se gresează. Am avut în acești 33 de ani premieri de toate felurile: de la foarte proști la și mai proști și plini de aere de competență, iar acum vine Marcel Ciolacu și ne spune că este nevoie de un nou model economic și social și că el, într-un an și jumătate îl pune la cale. Orice incompetent ajuns într-o funcție mare face asta, iar la final de mandat ne spune că a trecut țara printr-o perioadă foarte grea, dar am ieșit cu bine. Am supraviețuit deja la 33 de ani cu premieri care cred că ne-au salvat și tot atâția ani de așa-zise reforme care nu au fost făcute, dar care trebuie făcute la fiecare început de mandat. Mereu suntem în punctul în care trebuie să facem reforme. Acum 10 anii românii au ales pe unul care promitea educație, o Românie normală și că scapă țara de pesedism, și încheiem aceste două mandate cu educația făcută zdrențe, cu România departe de orice idee de normalitate și de stat de drept și de domnie a legii, cu profesori în stradă și cu țara predată PSD.


Prin urmare nu se va schimba nimic, această rocadă între PSD și PNL este doar o mutare a scaunelor, nimic mai mult. Din punctul acesta de vedere nu avem a ne aștepta la mari schimbări strategice în Guvern sau la mari reforme. Noul Guvern este numai o schimbare a formei pentru că se apropie campania electorală, iar interesul PSD este să ne prezinte succese, și atunci va fi foarte prezent în spațiul public tăind panglici, inaugurând proiecte și anunțând inițiative. Curioși suntem cum va gestiona PNL pentru că intră de pe o poziție estrem de neconfortabilă în campania electorală și în alegerile multiple de anul viitor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *