Dorinel Boncan despre Drăgoești, un an strâns la curea și muncă dusă până la capăt. Ce s-a făcut, ce urmează și de ce oamenii au contat cel mai mult
Anul care tocmai s-a încheiat a fost unul greu. Bugete limitate. Austeritate. Programe de finanțare închise. Axe care nu s-au mai deschis la timp. Multe uși închise și puține soluții la vedere. Cu toate acestea, administrația locală din Drăgoești a continuat să lucreze, să caute variante și să țină lucrurile sub control, chiar și atunci când resursele au fost puține.
Primarul comunei Drăgoești, liberalul Gheorghe Boncan, vorbește despre un an provocator, cu un buget pe sărăcie, dar gestionat cu atenție: „ ” A fost un an greu, cu restricții clare și cu multe axe de finanțare închise. Chiar și așa, am reușit să ținem lucrurile în echilibru. Îmi doresc ca noul an să fie mai bun și să se deschidă programele pe care le așteptăm. Avem proiecte pregătite și urmărim fiecare oportunitate. Revenind la bilanț, pot spune că a fost un an dificil, dar am dus lucrurile până la capăt. Inclusiv plata persoanelor cu dizabilități și a însoțitorilor acestora și numai eu știu cum am reușit să ținem acest capitol fără restanțe. Pentru mine, important este cetățeanul. De aceea m-au pus aici. Când vine omul la primărie, indiferent de problemă, mă caută mai întâi pe mine, mă salută și mergem împreună să vedem ce se poate face ”
Un capitol important îl reprezintă cadastrarea și intabularea. La Drăgoești, acest proces se face direct în primărie, cu program clar și cu verificări făcute împreună cu proprietarii. Cadastristul este prezent în fiecare zi de joi, iar oamenii sunt chemați să verifice lucrările acolo unde s-a finalizat măsurarea: „ ” Cadastrarea merge bine. Oamenii sunt mulțumiți. Se face cu bani europeni, printr-un proiect derulat prin Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară. Proiectul este în desfășurare și, în 2026, va continua fără întreruperi. De când am ajuns viceprimar am făcut demersuri pentru acest proiect și îl ducem mai departe ”
Educația rămâne un punct important. Administrația locală pregătește accesarea de fonduri europene pentru reabilitarea fostului atelier din curtea școlii, o clădire cârpită de-a lungul anilor, care urmează să fie refăcută corect, pe documentație de risc seismic: ” „ După ce o reabilităm cum trebuie, conducerea școlii va decide ce utilitate îi va da. Poate fi sală de sport sau sală de mese. În curte există o sală de sport mică. În spatele școlii avem teren și vom amenaja un parc de joacă pentru copii.”
Parcul din fața primăriei va fi mutat. Zona nu este sigură, fiind aproape de șosea și de rețele electrice de medie tensiune: „” Vom face un parc în spatele școlii, cu bani din FLAG sau prin GAL, în funcție de finanțarea care se aprobă prima. Va avea tematică pescărească. Parcul din fața primăriei îl vom muta în altă zonă, în Boncani sau Buciumeni, acolo unde copiii se pot bucura de el fără riscuri. În locul actualului parc vom amenaja o zonă de parcare ”
Prin FLAG, administrația locală va mai achiziționa un tractor dotat cu vidanjă și tun de apă, pentru completarea parcului auto. Tot prin GAL a fost depus proiectul de digitalizare a primăriei, iar anul trecut s-a cumpărat un tractor cu tocătoare.
Pentru anul următor se lucrează și la documentația unui parc fotovoltaic, care să ajute la compensarea costurilor cu energia electrică pentru consumul public. În paralel, vor fi depuse proiecte pentru reabilitarea mai multor clădiri pe fonduri destinate riscului seismic, inclusiv bisericile din Boncani, Drăgoești Centru și Buciumeni.
„ ” Munca de aici se face în echipă. Nimic nu este dus de unul singur. În zona de cadastru se lucrează împreună cu compartimentul agricol, unde Maria Ortopan și Ciubotea Constantin pregătesc dosare, participă la dezbateri și caută proprietarii. Pentru lucrările de asfaltare, prin Anghel Saligny, responsabilitatea a fost preluată direct de viceprimarul Aurel Mirică. În spate există o echipă de proiecte care urmărește fiecare etapă, de la documentație până la final ”
De curățenie, întreținere și lucrările care țin de aspectul localității se ocupă Nicolae Păun și Maria Ciuca.
Pentru început de an, primarul vorbește despre direcția anului, fără promisiuni goale: „ ” Ne dorim să se deschidă finanțările. Avem proiecte. Avem documentații. Știm ce trebuie făcut. 2026 nu va fi ușor, dar vom continua să facem lucruri bune ”
Așadar, 2025 a fost un an strâns, cu multe limite, dar cu lucruri făcute. Acesta este bilanțul la Drăgoești.




