La Pesceana: 10 kilometri de canalizare, 2 milioane de euro investiți și un constructor serios, așteptat să ducă proiectul la bun sfârșit

La Pesceana, proiectul de introducere a canalizării este în faza de licitație, iar în zilele următoare va fi desemnat constructorul. După finalizarea tuturor etapelor legale, vor începe lucrările.

Canalizarea va fi instalată pe o distanță de peste 10 kilometri, de la intrarea în comună și până la granița cu Glăvile. Finanțarea, în valoare de 2 milioane de euro, provine din Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.

Nu avem deloc canalizare, iar această lucrare este esențială. Ne dorim un constructor serios, să nu ne trezim că abandonăm lucrările pe jumătate. Am auzit multe astfel de cazuri prin alte localități, dar noi am avut mereu constructori responsabili și sperăm să fie și de această dată la fel,” a declarat primarul Ion Vasile.

Pentru ca întreaga comună să beneficieze de canalizare, administrația locală intenționează să depună o nouă cerere de finanțare prin Agenția Fondurilor Europene (AFM). Aceasta ar asigura extinderea rețelei în toate satele comunei.

Sistemul de apă, gestionat local

Pe lângă investiția în canalizare, autoritățile locale au luat o decizie importantă privind sistemul de apă. Inițial, acesta ar fi trebuit să fie preluat de operatorul regional Apavil, însă întârzierile repetate au determinat administrația să-l gestioneze în regie proprie:

Nu mai puteam aștepta la nesfârșit. Am decis să ne ocupăm noi, direct, printr-o societate subordonată Consiliului Local. Avem deja un angajat care se ocupă de administrare, iar prețul pentru un metru cub de apă este de 5,80 lei,” a explicat viceprimarul Georgian Fulgescu.

Pe lângă proiectele de infrastructură, Primăria Pesceana derulează mai multe inițiative pentru modernizarea comunei. Se lucrează la îmbunătățirea serviciilor publice, sunt în pregătire programe sociale, iar protecția mediului este un alt obiectiv important.

Administrația locală continuă să caute surse de finanțare pentru a implementa cât mai multe proiecte. Scopul este ca locuitorii să beneficieze de servicii moderne, iar primăria să țină pasul cu nevoile actuale ale comunității

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Rezolva operatia antiSPAM si trimite comentariul! *