Daniel Mușat, primarul din Milcoiu: „Dacă lucrurile continuă așa, unele primării riscă să pună lacătul pe ușă”
La Milcoiu, primarul Daniel Mușat vorbește despre presiunile financiare care apasă asupra administrației locale și spune că o primărie ajunge tot mai greu să facă față obligațiilor pe care le are, mai ales în condițiile în care multe cheltuieli sunt transferate către autoritățile locale.
În aceste zile, situația se vede și la ghișeul primăriei, unde oamenii vin pentru plata impozitelor, însă primarul observă că numărul celor care ajung la instituție este mai mic decât în alți ani, iar una dintre explicații ar putea fi schimbările făcute la nivel național în ceea ce privește anumite facilități fiscale:
„Vin oamenii să își plătească impozitul, dar de când s-a revenit la reducerea pentru persoanele cu handicap se vede că lumea vine mai rar. Poate unii se gândesc că vor reveni și alte scutiri pentru diferite categorii, însă asta nu se va întâmpla, iar cei care întârzie pierd și bonificația de 10 la sută acordată până la 31 martie”, spune primarul Daniel Mușat.
Dincolo de aceste situații punctuale, primarul din Milcoiu ne vorbește despre dificultățile cu care se confruntă primăriile din mediul rural și critică deciziile luate de actualul guvern: . „De luni bune se taie, se îngheață, se reduc cheltuieli și se vorbește despre reforme, dar nu vedem proiecte mari care să aducă dezvoltare. În loc să se înceapă de sus, de acolo unde sunt resursele mari, s-a ajuns să se ia bani de la cei mai vulnerabili. Au fost puși la plata contribuțiilor de sănătate veterani, văduve de război și mame aflate în concediul de creștere a copilului, de parcă acolo s-ar fi blocat bugetul României”, spune Daniel Mușat.
Primarul consideră că măsurile adoptate în ultimul timp pun o presiune mare pe primării și pe oamenii din sate, care au nevoie de investiții de bază: „Oamenii din sate au nevoie de utilități, au nevoie de apă, de drumuri și de condiții decente, dar când vine vorba de bani lucrurile se complică. Se vorbește despre austeritate și ni se spune că fondurile s-au terminat, iar primăriile trebuie să strângă cureaua”, afirmă Daniel Mușat.
Situația este cu atât mai dificilă cu cât multe administrații locale nu au primit bani pentru funcționare, iar acest lucru se simte direct în bugetele primăriilor : „Este o problemă serioasă, pentru că suntem în luna martie și nu avem buget, iar anul trecut nu am primit niciun leu. Primăria a rămas descoperită cu banii, deoarece în vara anului trecut am fost nevoiți să facem un foraj de mare adâncime pentru a suplimenta debitul de apă la sistemul din satul Comanca, pentru că seceta ne creează probleme, iar aceasta era singura soluție sigură. Așa că am folosit banii pe care îi mai aveam în bugetul local, deoarece lucrarea era absolut necesară.”, explică primarul.
La toate aceste cheltuieli se adaugă și obligațiile sociale pe care primăriile trebuie să le acopere din bugetele proprii, iar acest lucru creează presiuni suplimentare. „Poate că ne-am mai descurca, dar statul ne-a pus în sarcină plata persoanelor cu dizabilități și a însoțitorilor acestora. Nu contest nevoia acestor oameni, pentru că au nevoie de tratamente și îngrijire, dar nu este corect ca această responsabilitate să fie pusă în spatele primăriilor. Noi trebuie să găsim banii pentru aceste plăți, iar resursele sunt foarte limitate”, spune Daniel Mușat.
În comuna Milcoiu sunt nouă însoțitori pentru persoane cu dizabilități și peste treizeci de persoane care beneficiază de aceste drepturi, iar numărul lor crește de la an la an. „Săptămâna trecută le-am dat banii, dar nu am mai reușit să plătim dările către stat. Asta este realitatea. Numărul persoanelor cu dizabilități este în creștere, iar România este o țară cu o populație tot mai îmbătrânită, însă nu vedem măsuri care să sprijine familiile tinere sau natalitatea”, afirmă primarul.
Primăria are și alte cheltuieli pe care trebuie să le suporte din bugetul propriu, de la transportul elevilor până la încălzirea școlilor: „Abonamentele profesorilor sunt plătite de primărie, salariul șoferului de pe microbuzul școlar este plătit de primărie, motorina pentru transportul elevilor este plătită tot de primărie, iar lemnele pentru școli sunt tot responsabilitatea noastră”, spune Daniel Mușat.
La toate acestea se adaugă și discuțiile despre reducerea personalului din administrațiile locale, o măsură care, în opinia primarului, este greu de aplicat în multe primării mici.: „Ni se spune că trebuie să mai reducem din personal, dar eu întreb simplu pe cine să dăm afară. Nu avem contabil, nu avem asistent social și totuși ni se cere să reducem personalul. În această primărie toți oamenii muncesc și își fac treaba, iar salariile sunt foarte mici și nu au mai fost majorate din 2021. Cine mai vine să lucreze într-o primărie în aceste condiții?”, spune Daniel Mușat.
Primarul avertizează că dacă aceste măsuri vor continua, multe administrații locale riscă să ajungă într-o situație foarte dificilă. „Dacă lucrurile merg în această direcție și dacă se va continua în același fel, există riscul ca unele primării să nu mai poată funcționa. Nu este o exagerare să spun că la un moment dat se poate ajunge în situația în care primăriile să pună lacătul pe ușă”, afirmă Daniel Mușat.
Chiar și atunci când apar programe de finanțare europeană, problema cofinanțării rămâne una serioasă pentru multe primării. „ Anul trecut am avut norocul să semnăm câteva contracte, dar trebuie spus foarte clar că, chiar dacă se deschid axe de finanțare, primăriile trebuie să aibă bani pentru partea de cofinanțare. Cred că va veni un moment în care ne vom uita la fondurile europene și atât, pentru că nu vom avea de unde să punem partea noastră de bani”, a spus primarul Daniel Mușat.




