Baschetbaliștii vâlceni, învinși în ultimele secunde la Tg. Jiu

CS Vâlcea 1924 a cedat sâmbătă la Târgu Jiu, 91-95 cu CSM și echipa lui Hristu Șapera a rămas pe locul 4 în grupa pentru locurile 11-18 din Liga Națională de baschet masculin.

”Lupii” lui Hristu Șapera au suferit sâmbătă primul eșec în grupa 11-18, la Târgu Jiu. Vâlcenii au mers cu gândul la un succes care să le dea speranțe la locul 3, însă, deși au făcut un meci bun, nu au reușit să se impună.

Însoțită de galerie, CS Vâlcea a jucat bine primul sfert, la capătul căruia conducea cu 27-23. Gorjenii au fost superiori în al doilea sfert și la pauza mare conduceau cu 53-52. După 30 de minute de joc, CSM Tg. Jiu conducea cu 72-69. Ultimele 10 minute au fost dramatice. Cu un minut înainte de final, vâlcenii aveau avantaj pe tabelă, 91-88. Din păcate, doar gorjenii au punctat în ultimul minut, au realizat un parțial de 7-0 și s-au impus până la urmă cu 95-91.

De la oaspeți, cei mai activi au fost Stephaun Branch (21 de puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive, 2 intercepții) și Radu Vîrnă (17 puncte, 5 recuperări). Noul venit, Joshua Sharkey a evoluat 10 minute și a marcat 3 puncte.

Echipa vâlceană a rămas pe locul 4 în Grupa 11-18, acolo unde s-a început cu punctele acumulate în jocurile directe din sezonul regular.

Pentru baschetbaliștii vâlceni, principalul obiectiv în faza a doua este clasarea pe unul din primele patru locuri, care ar asigura haitei un duel decisiv acasă în play-off-ul decisiv pentru salvarea de la retrogradare. În funcție de clasarea în faza a doua a competiției, CS Vâlcea își va afla adversara din play-off-ul decisiv pentru menținerea în Liga Națională, unde se va juca în sistemul cel mai bun din cinci meciuri. În acest moment, cea mai probabilă adversară în duelurile decisive pare Petrolul Ploiești.

Cele patru echipe care pierd jocurile decisive din play-out retrogradează din Liga Națională, conform actualului format. Federația Română de Baschet ia în calcul mărirea numărului de echipe din Liga Națională și astfel ar putea să retrogradeze mai puține formații.

Rezultate etapa 3, grupa 11-18

CSM Focșani – CSM Galați 85-66

Laguna București – Petrolul Ploiești 89-86

CSM Tg. Jiu – CS Vâlcea 95-91

SCM Craiova – BC Timișoara 66-83